Artan Yemekler Ne Kadar Süre, Nasıl Saklanır?

Artan Yemekler Ne Kadar Süre, Nasıl Saklanır?
Bir yiyeceğin ne kadar süre bozulmadan saklanabileceği, hazırlanması, depolanması ve ne kadar kolay bozulduğu da dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Artan yiyecekler hem bütçenize hem de zamanınıza bir nimet olabilir. Ayrıca gıda israfını azaltmanın harika bir yoludur.

 

Tutumlu olmak akıllıca olsa da, buzdolabının içinde veya dışında çok uzun süre kalan yemekleri yemek sağlığınız için tehlike oluşturabilir.

 

Bu yiyeceklerin ne kadar süre güvenle saklanabileceğini merak edebilirsiniz.

 

Bu makalede, bir yiyeceğin bozulup bozulmadığını nasıl anlayacağınız da dahil olmak üzere artan yemek yemenin ne kadar güvenli olduğu incelenmektedir.

 

Artan Yemek Çeşitleri

 

Gıdaların ne kadar süre yemek için güvenli olacağı, hazırlık, uygun saklama ve yiyecek türü gibi birkaç faktöre bağlıdır ( 1 ).

 

Artan yemeklerinizin sote sebze veya balık köftesi olması, buzdolabınızda ne kadar güvenle saklanabileceklerini etkiler.

 

Bunun nedeni, bazı gıdaların sizi hasta edebilecek bakteri veya toksinler gibi patojenleri barındırmaya daha yatkın olmasıdır.

 

Bununla birlikte, artan yemekler genellikle gıda gruplarını karıştırır. Bu durumlarda, iyi bir kural, yemekteki hangi bileşenin önce bozulduğudur. Örneğin, bir deniz ürünleri pilavı, aşağıda açıklandığı gibi, pirinçten daha yüksek bozulma riski taşıyan gıda olan deniz ürünlerinin saklanma süresi kadar dayanır.

 

Emin değilseniz, kalan yemekleri 3 gün içinde atmak en güvenli yoldur.

 

Düşük Riskli Gıdalar

Meyve ve Sebzeler

Tüm çiğ meyve ve sebzeler tüketilmeden önce temiz suda iyice yıkanmalıdır - ve bunları ne kadar erken yiyebilirseniz o kadar iyi olur.

 

İyice yıkanmış ve kesilmiş taze meyve, tazeliğini kaybetmeye başlamadan önce yaklaşık 3-5 gün boyunca saklanır.

 

Pişirildiğinde, hava geçirmez bir kapta saklanan artakalan sebzeler genellikle buzdolabında 3-7 güne kadar saklanır. Fasulye veya diğer baklagiller gibi pişmiş konserve sebzeler uygun depolama sağlanırsa genellikle 7-10 gün süre saklanabilir ( 2 ).

 

Domates, salatalık ve çilek gibi daha yüksek su içerikli meyve ve sebzeler, tazeliklerini lahana, patates ve muz gibi daha düşük su içeriğine sahip olanlardan daha hızlı kaybeder.

 

Bu, yiyecekleri yemeden önce ne kadar süre saklamak isteyebileceğinize dair saati hızlandırabilir veya yavaşlatabilir.

 

Ekmek

Bir diğer düşük riskli madde ise ekmektir.

 

Ev yapımı ekmek, oda sıcaklığında yaklaşık 3 gün süre saklanabilir, marketten satın alınan ekmek, küf görmediğiniz sürece 5-7 gün boyunca, yemek için güvenli olacaktır. Küflü ekmek asla yenilmemelidir.

 

Ekmekleri buzdolabında saklamak, raf ömrünü yaklaşık 3-5 gün uzatmaya yardımcı olur, ancak buzdolabında daha uzun süre saklandıklarında kalitelerini kaybederler.

 

Orta Riskli Gıdalar


Pişmiş makarna, arpa ve kinoa gibi tahıllar uygun şekilde saklandığında 3 güne kadar saklanır.

 

Bunları pişirdikten sonra dondurursanız, tazeliğini kaybetmeye başlamadan önce genellikle 3 ay süre saklanabilir.

 

Tatlılar buzdolabında genellikle 3-4 gün süre saklanabilir ( 3 ).

 

Yüksek Riskli Gıdalar

 

Daha yüksek gıda zehirlenmesi riski taşıyan gıdalar, protein ve nem içeriğinde daha yüksek olan gıdalardır, bu da bazı mikropların büyümesine izin veren iki özelliktir.

 

Pişmiş Pirinç


Yukarıda açıklanan bu kuralın bir istisnası, Bacillus cereus sporlarını taşıyabilen pirinçtir. Bu bakteri gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilecek toksinler üretir ( 4 ).

 

Pirinci pişirdikten sonra 1 saat içinde saklayın ve soğutun. Kalanları 3 gün içinde tüketin.

 

Et ve Kümes Hayvanları

Güvenli bir sıcaklığa kadar pişirilmiş kıyma ve kümes hayvanları buzdolabında 5 ° C veya altında saklandıkları sürece yaklaşık 1-2 gün süre saklanabilir (1)

 

Biftek, fileto, pirzola ve rosto gibi diğer et ve kümes hayvanları buzdolabında 3-4 gün süre saklanabilir. Bunları pişirmeden önce çözerseniz, buzdolabında mutlaka yapın - asla tezgahın üzerinde değil. Çözdükten sonra 2 gün içinde pişirin ( 3 ).

 

Mikrodalgayı kullanarak da çözdürebilirsiniz, ancak yiyecekleri hemen kullandığınızdan emin olun.

 

Açılmış şarküteri eti açıldıktan sonraki 3-5 gün içerisinde tüketilmelidir. Benzer şekilde, yumurta, ton balığı veya tavuk salatası gibi soğuk şarküteri salataları 3-5 gün içinde tüketilmelidir ( 3 ).

 

Kabuklu Deniz Ürünleri, Yumurtalar, Çorbalar ve Güveçler

Yumurtalar, Salmonella bakterisini iletebildikleri için daha yüksek riskli bir besindir. Kabuklu haşlanmış yumurtalar pişirildikten ve soğutulduktan sonraki 7 gün içinde tüketilmelidir (5).

 

Kabuklu deniz ürünleri ve balıklar hassastır, çünkü bunlar sizi hastalayabilecek histamin gibi birçok patojen veya toksin barındırabilir. Deniz ürünleri içeren yemekleri 3 gün içinde tüketin (6).

 

Etli veya balıklı veya etsiz çorbalar ve güveçler buzdolabında genellikle 3-4 gün süre saklanabilir.

 

Restoran Yemekleri

Restoranlardan kalan yemeklerle ilgilenirken, malzemelerin kullanılmadan önce ne kadar taze olduğunu bilmeyeceğinizi düşünmelisiniz.

 

Bu artakalan yemekleri 3-4 gün içinde ev yapımı eşdeğerlerini tüketebileceğinizden daha erken yemelisiniz.

 

Ancak, artakalan yemek çiğ balık veya sebze gibi ham maddeler içeriyorsa, 24 saat içinde tüketin.

 

Özet: Bazı yemek artakalanları diğerlerinden daha risklidir ve buzdolabında uzun süre kalmaz. Şüphe duyduğunuzda kalanları 3 gün içinde çöpe atın. Çiğ balık veya sebzeli restoran yemeklerinden artakalanlar 24 saat içinde tüketilmelidir.

Yemeklerin Bozulmaya Başladığını Nasıl Anlarsınız?

 

Yiyeceklerinizi bozulma belirtileri için gözlemleyerek ve koklayarak kontrol etmelisiniz.

 

İlk olarak, dokudaki değişiklikleri veya beyaz, yeşil, turuncu-kırmızı, pembe veya siyah tüy gibi çeşitli renklerde olabilen küf görünümünü arayın. Bu, gıdanın bozulduğunu ve atılması gerektiğini gösterir.

 

Küf görürseniz, koklamayın, çünkü bunu yapmak solunum sorunlarına neden olabilir.

 

Sümüksü bir yapı geliştiren şarküteri etleri gibi yiyecekler de atılmalıdır.

 

Artakalan yemekleriniz kötü kokarsa, artık yemek için iyi değildir. Aynı şekilde, eğer yiyecekler renk değiştirirse, yemek için artık güvenli olmayabilir.

 

Bununla birlikte, artakalan yemeklerden bir ısırık alırsanız ve lezzetin bir şekilde bozuk olduğunu fark ederseniz - hemen atın ve mümkünse yutmadıklarınızı tükürün.

 

Özet: İlk olarak, kalan yemeklere bakın ve doku veya görünümdeki değişiklikleri not edin. Küf görürseniz koklamadan atın. Ağır kokan veya garip tadı olan yiyecekler çöpe atılmalıdır.

 

Artan Yemekler Nasıl Saklanır? Doğru Saklama Koşulları için İpuçları

 

Bakteriler 4 °C ile 60 °C arasında gelişir. Bu sıcaklık aralığı “tehlike bölgesi” olarak bilinir ( 1 ).

 

Yiyecekleri tehlike bölgesinden uzak tutmak için kalan yemekleri 2 saat içinde soğutun veya dondurun. Dış mekandaysanız ve sıcaklıklar 32 °C'nin üzerindeyse, 1 saat içinde buzdolabında koymalı veya dondurmalısınız ( 7 ).

 

Sıcak yiyecekleri hava geçirmez olan daha küçük, daha derin olmayan kaplarda saklamak daha iyidir. Bu, yiyeceklerin daha hızlı ve daha eşit şekilde soğumasını sağlayacaktır.

 

Soğutma çoğu bakterinin büyümesini yavaşlatırken, Listeria monocytogenes gibi bazı mikropların yine de soğutulmuş sıcaklıklarda büyüyebileceğini akılda tutmak önemlidir.

 

Bu nedenle, buzdolabınızda belirli bir ürünü ne kadar süre sakladığınızı aklınızda bulundurmanız önemlidir. Yiyeceklerinizi, saklarken ilk hazırladığınız tarih ve saat ile birlikte atılması gereken tarihle etiketlemek faydalı olabilir.

 

Bir başka yararlı ipucu, eşyaları buzdolabınızda sakladığınız sırayı dikkate almaktır.

 

Yemeye hazır yiyecekleri üst rafta saklayın. Bu arada, pişmemiş etleri buzdolabının altına doğru saklayın. Bu, pişmemiş et veya kümes hayvanlarının çapraz kirletebilecek olası sularının artan yemeklerin üzerine damlamasını önleyecektir.

 

Tehlikeli bölgeden çıkarmak için yiyecekleri en az 74 °C'ye ısıtın. Et suyu ile yapılan soslar ve yemek sosları, kaynama noktasına gelene kadar yeniden ısıtılmalıdır.

 

Özet: Artan yemeklerin saklanması raf ömrünü uzatabilir ve hastalanmanızı engelleyebilir. İyi uygulamalar arasında hızlı soğutma, etiketleme ve yiyecekleri yemeye hazır olduğunuzda en az 74 °C'ye ısıtmak yer alır.

Bozulmuş Yemek Yenirse Ne Olur?

 

Gıda kaynaklı hastalıkların iki ana nedeni, yiyecekleri güvenli bir iç sıcaklığa uygun şekilde pişirmemek ve yiyecekleri güvenli olmayan sıcaklıklarda bırakmaktır (1).

 

Yaygın gıdalarda birçok patojen türü bulunabilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere gıda zehirlenmesine neden olabilir:

 

 • Listeria monocytogenes: şarküteri etleri, az pişmiş yumurtalar, az yıkanmış meyve ve sebzeler, tütsülenmiş deniz ürünleri (8)
 • Ciguatoxin: orfoz ve kırmızı balığı gibi tropikal ve subtropikal balıklar (6, 9)
 • Bacillus cereus: pirinç, fasulye, patates, makarna, et, sebze ve balık (10)
 • Staphylococcus aureus: şarküteri etleri, soğuk salatalar, pasta dolgusu, pudingler, sandviçler (11)
 • Salmonella: yumurta, meyve, sebze, fındık ezmesi, et ve kümes hayvanları (5)
 • Escherichia coli: az pişmiş etler, az yıkanmış meyve ve sebzeler (özellikle yeşil yapraklılar), pastörize edilmemiş süt ürünleri (12)

 

Bununla birlikte, sporlar havada serbestçe yüzdüğü ve yiyeceklere indiği için arta kalan yemekler bu patojenlerin riski altındadır. Bu, bulantı, kusma, ishal veya bu semptomların bir kombinasyonuna neden olabilecek mikotoksinleri üretebilen küf gelişimine izin verir ( 13 ,14).

 

Daha Yüksek Risk Altında Olanlar

Hamile olan insanlar, yiyecekleri düzgün bir şekilde pişirmek, saklamak ve yeniden ısıtmak konusunda özellikle dikkatli olmalıdır. Gıda zehirlenmesine, özellikle Listeria'dan özellikle savunmasızdırlar. Listeria plasentayı geçebilir ve gelişmekte olan bir bebeğe zarar verebilir (8).

 

65 yaşın üzerindeki veya bağışıklığı zayıf olan insanlar da yiyecekleri güvenli bir şekilde hazırlama ve saklama konusunda çok dikkatli olmalıdır. Bu, aşağıdaki koşullarla yaşayanları içerir:

 

 • HIV
 • AIDS
 • Multipl Skleroz
 • Crohn hastalığı
 • Kanser

 

Özet: Patojenler her türlü gıdada büyüyebilir ve sizi gıda zehirlenmesi riskine sokabilir. Hamile veya bağışıklık sistemini zayıflamış olanlar özellikle dikkatli olmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bir yiyeceğin ne kadar süre bozulmadan saklanabileceği, hazırlanması, depolanması ve ne kadar kolay bozulduğu da dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır.

 

Artıkalan yemeğinizi hazırlandıktan sonraki 1-2 saat içinde saklamayı hedefleyin. Buharlaşana kadar veya 74 °C'nin üzerinde yeniden ısıtın.

 

Hamile olan, 65 yaş üstü veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, gıda zehirlenmesi geliştirme riski en fazla olduğu için artan yemekler konusunda özellikle dikkatli olmalıdır.

 

Şüpheniz varsa, kalan yemeklerinizi 3 gün içinde çöpe atın.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler