Arı Sütünün Faydaları

Arı Sütünün Faydaları
Arı sütü nedir? Arı sütü faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl kullanılır? Arı sütü, rahatsızlıklar için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Zayıflamak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Arı sütü, bal arıları tarafından genç ve olgun kraliçe arıları beslemek için üretilen jelatinimsi bir maddedir.

 

Çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için sıklıkla diyet takviyesi olarak satılır.

 

Uzun süredir geleneksel tıpta kullanılmasına rağmen, Batı tıbbındaki uygulamaları da tartışmalıdır.

 

Arı sütü nedir? Arı sütü faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl kullanılır, ne için kullanılır? İşte arı sütünün 12 potansiyel faydası:

 

1. Arı Sütü Çeşitli Besinler İçerir

 

Arı sütü su, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur (1).

 

Arı sütünün kimyasal yapısının tamamı bilinmemektedir, ancak sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin kendine has proteinlerinden ve yağ asitlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir (1 , 2).

 

Bunlar, toplu olarak majör arı sütü proteinleri (MRJP'ler) olarak bilinen dokuz glikoprotein ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-desenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asidinden oluşur (2).

 

Arı sütü ayrıca çeşitli B vitaminleri ve iz mineraller içerir.

 

Bununla birlikte, besin bileşimi arı sütünün kaynağına göre (1) önemli ölçüde değişiklik göstermektedir (1).

 

Genellikle arı sütünde bulunan vitaminlerden bazıları şunlardır:

 

 • Tiamin (B1)
 • Riboflavin (B2)
 • Pantotenik asit (B5)
 • Piridoksin (B6)
 • Niasin (B3)
 • Folik asit (B9)
 • İnositol (B8)
 • Biyotin (B7)

 

Bu besinler, arı sütünün bazı potansiyel sağlık yararlarını sağlayabilir, ancak bu eşsiz maddeyle ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Arı sütü su, karbonhidrat, protein, yağ, B vitaminleri ve iz mineralleri içerir. Eşsiz proteinleri ve yağ asitleri, potansiyel sağlık yararları için sebep olabilir.

 

2. Arı Sütü Antioksidan ve İltihap Karşıtı Etkiler Sağlayabilir

 

Arı Sütü Mucizesi » Bilgiustam

 

Arı sütünün iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azalttığı iddia edilmektedir.

 

Çoklu tüp ve hayvan çalışmalarında, spesifik amino asitler, yağ asitleri ve arı sütünde bulunan fenolik bileşikler güçlü antioksidan etkilere sahip gibi görünmektedir (3).

 

Ek olarak, çeşitli tüp çalışmaları, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan iltihabı besleyen kimyasalların seviyelerinin azaldığını göstermektedir (4, 5, 6).

 

Bu sonuçlar ümit verici olsa da, konu üzerinde insan çalışmaları eksiktirtir. Arı sütü ile iltihap tedavisi konusunda kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı hayvan ve tüp çalışmaları, arı sütünün antioksidan ve iltihap önleyici etkileri olabileceğini göstermektedir. Ancak kapsamlı araştırmalar mevcut değildir.

 

3. Arı Sütü Kolesterol Seviyelerini Etkileyerek Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

 

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, arı sütünün kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyebileceğini ve böylece kalp hastalığı riskini azalttığını göstermektedir.

 

Kesin mekanizma belirsiz olsa da, arı sütü içindeki spesifik proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir (7).

 

12 haftalık bir çalışma, arı sütü ile desteklenmiş tavşanların toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini sırasıyla %28 ve %23 oranında azalttığını buldu (8).

 

Benzer şekilde, bir aylık bir insan çalışmasında günde yaklaşık 3 gram arı sütü tüketen insanlarda toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerinde %11 ve %4 azalma görüldü (9).

 

Tersine, başka bir küçük insan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen katılımcılar ile plasebo kullananlar arasında kolesterol seviyelerinde anlamlı bir fark olmadığını belirlemiştir (10).

 

Bu çalışmalar umut verici olmakla birlikte, arı sütünün kalp sağlığı üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı hayvan ve insan araştırmaları, arı sütü takviyeleri ile kolesterol seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Ancak, bu sonuçları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

4. Arı Sütü Yara İyileşmesi ve Cilt Onarılmasına Yardımcı Olabilir

 

Hem oral hem de bölgesel olarak kullanılan arı sütü, yara iyileşmesini ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarının iyileşmesini destekleyebilir.

 

Yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutan antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir (11).

 

Bir hayvan çalışması, arı sütü özü verilen sıçanlarda kollajen üretiminde bir artış olduğunu ortaya koydu. Kolajen cilt onarımı için hayati bir yapısal proteindir (12).

 

Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde belirgin bir şekilde doku tamir kapasitesini göstermiştir (13).

 

Tersine, daha yeni bir insan çalışmasında kontrol grubu ile diyabetik ayak ülserlerini bölgesel olarak jöle ile tedavi eden katılımcılar arasında yara iyileşmesinde herhangi bir fark olmadığı belirtildi (14).

 

Sonuçta, arı sütünün yara iyileşmesi ve doku onarımı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı araştırmalar, arı sütünün doku tamirinde rol alan protein üretimini artırabileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

5. Arı Sütü Spesifik Proteinler Tansiyonu Düşürebilir

 

Arı Sütü: Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? - Mahmure

 

Arı sütü, kan basıncını azaltarak kalbinizi ve dolaşım sisteminizi koruyabilir.

 

Birkaç tüp çalışması, arı sütü içindeki spesifik proteinlerin damarlarınızdaki ve atardamarlarınızdaki düz kas hücrelerini gevşettiğini ve böylece kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor (15).

 

Son zamanlarda yapılan bir hayvan çalışmasında arı sütü ile diğer arı türevi maddeleri birleştiren bir takviye incelenmiş ve kan basıncında önemli bir azalma tespit edilmiştir. Bununla birlikte, arı sütünün bu takviyede oynadığı rol tam belli değildir (16).

 

Arı sütünün kan basıncıyla ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Ön araştırmalar, arı sütü içindeki spesifik proteinlerin kan basıncını düşürebileceğini gösterse de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6. Arı Sütü Oksidatif Stres ve İltihabı Azaltarak Kan Şekerini Düzenler

 

Arı sütü ayrıca oksidatif stres ve iltihabı azaltarak kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini artırabilir.

 

Çok sayıda hayvan çalışmasında artmış insülin duyarlılığı ve arı sütü ile tedavi edilen obez, diyabetik sıçanlarda pankreas, karaciğer ve üreme dokusu üzerinde bariz bir koruyucu etki olduğu görülmüştür (17, 18, 19).

 

Altı aylık küçük bir insan çalışmasında, her gün arı sütü ile takviye edilen sağlıklı insanlarda açlık kan şekeri miktarında %20 azalma olduğu görülmüştür (10).

 

Ancak bu konuda araştırmalar sınırlıdır.

 

Özet: Çok sayıda hayvan araştırması, arı sütünün insülin hassasiyetini artırabileceğini ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak, insan temelli araştırma sınırlıdır.

 

7. Arı Sütü Antioksidan Özellikler Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu Destekleyebilir

 

Arı sütü beyin fonksiyonlarını artırabilir.

 

Bir çalışma, arı sütü ile tedavi edilen stres kaynaklı farelerin, kontrol grubundan daha düşük düzeyde stres hormonu ve daha güçlü bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur (20).

 

Bir başka çalışma geliştirilmiş bir bellek ve menopoz sonrası sıçanlarda depresyon semptomlarını azalttığı görülmüştür (21).

 

Başka bir hayvan araştırması, arı sütü ile tedavi edilen sıçanların, beyinde Alzheimer hastalığı ile bağlantılı bazı kimyasal birikintileri daha iyi giderebildiğini gösterdi (8).

 

Bu çalışmaların çoğu, beyin ve sinir dokusu üzerindeki koruyucu etkiyi arı sütünün antioksidan kapasitesine bağlıyor.

 

Bu veriler cesaret verici olsa da, insan araştırması gereklidir.

 

Özet: Çok sayıda hayvan araştırması, insan araştırmalarının eksik olmasına rağmen arı sütünün beyin fonksiyonuna fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 

8. Arı Sütü Gözyaşı Salgısını Artırabilir ve Kronik Kuru Gözleri Tedavi Edebilir

 

Arı sütü, ağız yoluyla alındığında kuru gözleri tedavi edebilir.

 

Bir hayvan ve bir küçük insan çalışması, arı sütü ile oral olarak tedavi edilenler için kronik kuru gözlerdeki iyileşmeleri göstermiştir. Sonuçlar, arı kaynaklı bu maddenin, gözlerinizin içindeki lakrimal bezlerden yırtılma salgısını artırabileceğini göstermektedir. (22, 23).

 

İnsan çalışmasından herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir. Böylece, arı sütü kronik kuru gözler için düşük riskli bir çözüm olarak hizmet verebilir.

 

Bu çok küçük veri örneğinin arı sütünün çoğu insanın kuru gözlerini tedavi edebileceğini göstermediğini unutmayın. Sonuçta, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Az miktarda veri, arı sütünün kronik kuru gözlü insanlarda gözyaşı salgısını artırabileceğini göstermektedir. Ancak, daha ileri çalışmalar gereklidir.

 

9. Çeşitli Yöntemlerle Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sağlayabilir

 

Hastürk Gıda - WHAT IS BEE MILK AND THE BENEFITS

 

Arı sütü yaşlanma sürecini birkaç şekilde yavaşlatabilir.

 

Birkaç çalışma, arı sütü ile oral olarak tedavi edilen sıçanlarda yaşam süresinin arttığını ve bilişsel performansı arttırdığını göstermektedir (24).

 

Arı sütü, sağlıklı ve genç görünümlü cildin bakımını desteklemek için bölgesel olarak uygulanan cilt bakım ürünlerine bazen eklenir.

 

Hayvan araştırması, arı sütünün kollajen üretimini arttırdığını ve UV radyasyonu maruziyetiyle ilişkili cilt hasarlarından korunmayı destekleyebileceğini göstermektedir (12, 25).

 

Oral veya bölgesel arı sütü kullanımının yaşlanma karşıtı faydaları üzerine insan araştırması yetersiz olduğundan, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Arı sütü, bazı yaygın yaşlanma belirtilerini azaltabilir, ancak araştırmalar eksiktir.

 

10. Arı Sütü Sağlıklı Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

 

Arı sütü, vücudunuzun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal bağışıklık tepkisini artırabilir (26).

 

Arı sütündeki MRJP'ler ve yağ asitlerinin, enfeksiyonu azaltabilecek ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilecek antibakteriyel aktiviteyi teşvik ettiği bilinmektedir (11).

 

Bununla birlikte, en uygulanabilir veriler hayvan ve tüp araştırması ile sınırlıdır. Bu nedenle, bu etkileri doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı hayvan ve tüp araştırmaları, arı sütünün antimikrobiyal etkilerini desteklemekte ve bu maddenin bağışıklık sisteminizi destekleyebileceğini göstermektedir. Ancak, insan çalışmaları eksiktir.

 

11. Kanser Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltır Kemoterapinin Yan Etkilerini Azaltır

 

Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, iltihaplanma ve gastrointestinal (GI) sorunlar dahil olmak üzere önemli olumsuz yan etkilerle gelir.

 

Arı sütü, bazı kanser tedavileriyle ilişkili bazı olumsuz yan etkileri azaltabilir.

 

Bir çalışma, arı sütü ile desteklenmiş sıçanlarda kemoterapinin neden olduğu kalp hasarında belirgin bir azalma olduğunu ortaya koydu (27).

 

Çok küçük bir insan çalışmasında, bölgesel olarak uygulanan arı sütünün, sindirim sisteminizde ağrılı ülserlere neden olan bir kanser tedavisi yan etkisi olan mukoziti önleyebileceğini göstermiştir (28).

 

Her ne kadar cesaret verici olsa da, bu çalışmalar arı sütünün kanser tedavisindeki rolüyle ilgili kesin sonuçlar vermiyor. Daha fazla araştırma gereklidir.

 

Özet: Arı sütü, kanser tedavisinin neden olduğu bazı yan etkileri tedavi edebilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

12. Menopozun Bazı Belirtilerini Tedavi Edebilir

 

Arı sütü, menopoz ile ilişkili semptomları da tedavi edebilir.

 

Menopoz, ağrı, bozulmuş hafıza, depresyon ve kaygı bozukluğu (anksiyete) gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili dolaşımdaki hormonlarda azalmaya neden olur.

 

Bir çalışma menopoz sonrası sıçanlarda depresyonun azaltılmasında ve hafızanın geliştirilmesinde arı sütünün etkili olduğunu buldu (21).

 

42 menopoz sonrası kadın üzerine yapılan başka bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük 800 mg arı sütü ile takviye etmenin sırt ağrısı ve kaygı bozukluğunu (anksiyete) azaltmada etkili olduğunu fark edildi (29).

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

Özet: Arı sütü, menopoz semptomlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Dozaj ve Takviye Formları

 

Araştırma nispeten sınırlı olduğundan, arı sütü için kesin bir önerilen doz belirlenmemiştir.

 

Diyet takviyesi olarak alındığında arı sütü ya doğal halinde (jel benzeri bir madde), ya toz halinde ya da kapsül şeklinde bulunur.

 

Avantajları, çok çeşitli dozajlarda gözlenmiştir. Mevcut araştırmalar günde 300 ila 6,000 mg arasında kullanımın olası faydalarını desteklemektedir (30).

 

Arı sütü ayrıca cildinize bölgesel olarak da uygulanabilir ve bazen piyasada satılan cilt bakım ürünlerine de dahil edilir.

 

Daha önce hiç arı sütü kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonlardan ve yan etkilerden kaçınmak için çok küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

 

Özet: Arı sütü için resmi bir doz önerilmemiştir. Mevcut araştırmalar günde 300–6,000 mg arasında kullanımın olası faydaları bulunduğunu göstermektedir.

 

Arı Sütünün Zararları, Arı Sütü Zararları Nelerdir?

 

Muhtemelen çoğu için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

 

Bir arı ürünü olduğu için arı sokmasına, polenlere veya diğer çevresel alerjenlere alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdır.

 

Böcek ilacı gibi bazı çevre kirleticileri arı sütünde de bulunur ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir (2).

 

Arı sütü kullanımı çoğu insan için güvenli olmakla birlikte, zaman zaman ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Bunlar arasında (2):

 

 • Astım
 • Anafilaksi
 • Kontakt dermatit

 

Bu aşırı tepkilerin bazıları ölümcül olabilir.

 

Özet: Genel olarak güvenli kabul edilmesine rağmen, arı sütü ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Arı sütünün asırlarca eski tıbbi uygulamalarda kullanılmasına rağmen, araştırma eksikliğinden dolayı Batılı tıp pratisyenleri tarafından büyük ölçüde reddedilmiştir.

 

Bununla birlikte, baldan farklı olan bu arı ürünü halen çeşitli fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklar için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

Bugüne kadar, arı sütü ile ilgili sağlık iddialarının çoğu kanıtlanmamıştır. Mevcut araştırmaların çoğu hayvan ve tüp veya çok küçük insan çalışmaları ile sınırlıdır.

 

Arı sütü alımı %100 risksiz değildir. Anafilaksi gibi ciddi yan etkiler zaman zaman rapor edilmiştir.

 

Mevcut araştırmalar umut verici olmakla birlikte, arı sütünün sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl uyduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler