Ye Dur Ye Diyeti Nedir? Eat-Stop-Eat Diyeti Nasıl Yapılır?

Ye Dur Ye Diyeti Nedir? Eat-Stop-Eat Diyeti Nasıl Yapılır?

Ye Dur Ye, haftada bir veya iki kez 24 saat boyunca oruç tuttuğunuz popüler bir aralıklı oruç biçimidir.

 

Aralıklı oruç yöntemleri arasında popüler olan Ye Dur Ye Diyeti nedir? Eat Stop Eat diyeti olarak da bilinen Ye Dur Ye diyetini basit bir şekilde anlatmak gerekirse, 24 saatlik bir süre boyunca yemek yemeyip bunu haftada bir veya iki ardışık olmayan gün seçerek yapmanızdır. Aralıklı orucun faydaları ve zararları nelerdir? Aralıklı orucun bir çeşidi olan Ye Dur Ye diyeti yapmanın kalori açığı oluşturarak kilo kaybını desteklemek gibi faydaları vardır. Bunun yanında çeşitli dezavantajları da olabilir. Yetersiz besin alımı, düşük kan şekeri, hormanal değişiklikler, psikolojiye olumsuz etki bu dezavantajlara örnek verilebilir.

 

Aralıklı oruç kavramı sağlık dünyasını kasıp kavurmuştur.

 

Erken araştırmalar, periyodik, kısa süreli oruç uygulamalarına katılmanın, istenmeyen kiloları vermek ve metabolik sağlığı iyileştirmek için basit ama etkili bir yol olabileceğini düşündürmektedir.

 

Aralıklı oruç diyetini uygulamanın birden fazla yolu vardır. Ancak giderek daha popüler hale gelen bir yöntem Ye Dur Ye diyeti olarak bilinir.

 

Intermittent Fasting Ye-Dur-Ye diyeti nedir? Eat Stop Eat nedir? Eat Stop Eat diyeti nedir? Bu makalede, Ye Dur Ye diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, diyetin nasıl uygulanacağı, kilo kaybı için etkili olup olmadığı ve başlamadan önce düşünülmesi gereken dezavantajlar da dahil olmak üzere Ye Dur Ye diyeti gözden geçirilmektedir.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Ye Dur Ye Diyeti Nedir? Eat Stop Eat Nedir? Eat Stop Eat Diyeti Nedir? Eat-Stop-Eat Ne Demek?

 

Ye Dur Ye diyeti, beslenme düzeninize haftada ardışık olmayan iki oruç gününün dahil edilmesiyle karakterize edilen, aralıklı oruç yaklaşımıdır.

 

Popüler “Ye Dur Ye” kitabının yazarı Brad Pilon tarafından geliştirilmiştir.

 

Pilon, Kanada, Ontario'daki Guelph Üniversitesi'nde kısa süreli oruç tutmanın metabolik sağlık üzerindeki etkilerini araştırdıktan sonra bu kitabı yazmaya karar verdi (1).

 

Pilon'a göre, Ye Dur Ye yöntemi tipik kilo verme diyeti değildir. Bunun yerine, daha önce öğün zamanlaması, sıklığı hakkında öğretilenleri ve bunun sağlığınızla nasıl ilişkili olduğunu yeniden değerlendirmenin bir yoludur (1).

 

Ye Dur Ye Diyeti Nasıl Yapılır? Eat Stop Eat Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Ye Dur Ye diyetini uygulamak nispeten basittir.

 

24 saatlik bir süre boyunca yemek yemekten kaçındığınız, haftada bir veya iki ardışık olmayan gün seçmeniz yeterlidir.

 

Haftanın geri kalan 5-6 günü boyunca özgürce yiyebilirsiniz. Ancak mantıklı yiyecek seçimleri yapmanız ve vücudunuzun gereksiniminden daha fazla tüketmekten kaçınmanız önerilir.

 

Mantığa aykırı gibi görünse de Ye Dur Ye yöntemini kullanırken haftanın her gününde bir şeyler yiyeceksiniz.

 

Örneğin, salı sabah 9'dan çarşamba sabah 9'a kadar oruç tutuyorsanız, salı günü sabah 9'dan önce yemek yemeye özen gösterin. Bir sonraki öğününüz Çarşamba günü saat 9'dan sonra gerçekleşecek. Bu şekilde, 24 saat boyunca oruç tuttuğunuzdan emin olursunuz. Ancak 24 saatten daha uzun süre değil.

 

Ye Dur Ye diyetinin oruçlu günlerinde bile yeterli sıvı alımının şiddetle tavsiye edildiğini unutmayın.

 

Bol su içmek en iyi seçimdir, ancak şekersiz kahve veya şekersiz çay gibi kalorisiz diğer içecek türlerine de izin verilir.

 

Özet: Ye Dur Ye, haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tuttuğunuz bir tür aralıklı oruç diyetidir.

 

Kilo Vermeyi Destekleyebilir

 

 

İnsanların Ye Dur Ye gibi aralıklı oruç diyetleri uygulamasının ana nedenlerinden biri kilo kaybını teşvik etmektir.

 

Şu anda özellikle Ye Dur Ye diyetini kilo kaybı için değerlendiren bir çalışma olmamasına rağmen, kanıtlar, Ye Dur Ye diyetinin kullandığı periyodik, uzun süreli orucun bazı insanlar için kilo verme çabalarını destekleyebileceğini düşündürmektedir (2).

 

Kalori Açığı

 
 

Ye Dur Ye diyetinin kilo kaybını teşvik etmesinin ilk ve belki de en iyi yolu kalori açığıdır.

 

Kilo vermenin yaktığınızdan daha az kalori tüketmenizi gerektirdiği iyi anlaşılmalıdır (3).

 

Doğru uygulandığında, Ye Dur Ye diyeti her hafta 1-2 günlük kalori açığı çıkarır. Zamanla, toplam kalori alımınızdaki bu azalma, aldığınızdan daha fazla kalori yaktığınızda kilo kaybına neden olabilir.

 

Bununla birlikte, mevcut kanıtlar, bir gün boyunca kalorileri kısıtlamanın, kilo vermek için, çoğu geleneksel diyetin kullandığı sürekli günlük kalori kısıtlamasından daha etkili olduğunu göstermez (2).

 

Metabolik Değişimler

 

Ye Dur Ye diyetinin kilo kaybına yol açmasının bir başka yolu, vücudunuz oruç halindeyken ortaya çıkan bazı metabolik değişimlerden kaynaklanmaktadır.

 

Vücudun tercih ettiği enerji kaynağı karbonhidrattır. Karbonhidrat yediğinizde, glikoz olarak bilinen kullanılabilir bir enerji formuna ayrılır.

 

Yaklaşık 12-36 saatlik açlıktan sonra, çoğu insan vücutlarında depoladıkları glikozu yakacak ve bunun yerine enerji kaynağı olarak yağı kullanmaya geçecektir. Bu, ketozis olarak bilinen metabolik bir durumdur (4).

 

Erken araştırmalar, bu metabolik değişim nedeniyle, uzun süreli oruç tutmanın, geleneksel diyet stratejilerinin yapamayacağı bir şekilde yağ yakımını destekleyebileceğini öne sürüyor (4).

 

Yine de, bu potansiyel fayda ile ilgili veriler sınırlıdır ve insanların ketoza ne kadar çabuk geçtikleri konusunda önemli değişkenlik var gibi görünmektedir.

 

Bu nedenle, herkesin Ye Dur Ye diyetinde kullanılan 24 saatlik oruç penceresinde ketozise ulaşması pek olası değildir.

 

Ye Dur Ye diyetinde meydana gelebilecek metabolik değişikliklerin yağ yakma ve genel kilo verme çabalarını nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Ye Dur Ye diyeti, kalorinin azaltılması ve metabolizmada değişikliklerle kilo kaybını destekleyebilir. Ancak, sonuçlar herkes için garanti edilemez.

 

Ye Dur Ye Diyetinin Olası Olumsuz Yanları - Eat Stop Eat Diyeti Zararlı mı?

 

Ye Dur Ye diyetinde uygulanan oruç uygulamaları çoğu sağlıklı yetişkin için güvenlidir. Yine de, eğer denemeyi düşünüyorsanız potansiyel dezavantajları düşünmelisiniz.

 

Yetersiz Besin Alımı

 

Bazı insanlar, Ye Dur Ye diyetinde tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilir.

 

Diyet söz konusu olduğunda, insanların yiyecekleri sadece kalori açısından düşünmesi nadir değildir. Ancak yemek kaloriden çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda en hayati vücut fonksiyonlarınızı destekleyen önemli bir vitamin, mineral ve diğer faydalı bileşikler kaynağıdır.

 

Ye Dur Ye diyetini uygulayan herkesin, diyetleri boyunca yeterli protein, lif, vitamin ve mineral alımını sağlamak için oruç tutmadıkları günlerde yedikleri yiyeceklere dikkat etmesi önemlidir.

 

Özellikle yüksek besin ihtiyaçlarınız varsa veya şu anda ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar yemek yemekte zorlanıyorsanız, 1-2 günlük yiyeceği çıkarmak yetersiz besin alımına veya sağlıksız kilo kaybına katkıda bulunabilir.

 

Düşük Kan Şekeri

 

 

Bazı insanlar kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını iyileştirmek için Ye Dur Ye gibi aralıklı oruç diyetleri kullanırlar (5).

 

Sağlıklı insanların çoğu, Ye Dur Ye için gerekli olan 24 saatlik oruç dönemlerinde kan şekeri seviyelerini korumakta zorluk çekmez. Ancak bu herkes için geçerli olmayabilir.

 

Diyabetli olanlar gibi bazı insanlar için, yiyeceksiz uzun süreler hayatı tehdit edebilecek tehlikeli kan şekeri düzeyine sebep olabilir.

 

Kan şekeri ilaçları alıyorsanız veya kan şekeri düzenlemesinin zayıf olmasına neden olan herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, Ye Dur Ye veya aralıklı orucun diğer yöntemleri dışında başka bir diyete başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın (5).

 

Hormonal Değişiklikler

 

Ye Dur Ye diyetinde uygulanan oruç uygulamaları metabolik ve üreme hormonu üretimindeki değişikliklere katkıda bulunabilir.

 

Bununla birlikte, bu tür hormonal değişikliklerden kaynaklanan spesifik sağlık sonuçlarının insan araştırması eksikliğinden dolayı tahmin edilmesi zordur.

 

Bazı araştırmalar, belirli hormonal değişimlerin, doğurganlığın artması gibi olumlu sağlık yararları sağlayabileceğini öne sürerken, diğerleri yetersiz üreme hormonu üretimi ve gebelik komplikasyonları gibi olumsuz etkiler için potansiyel bir risk olduğunu göstermektedir (6, 7, 8, 9).

 

Karışık veriler ve sınırlı toplam kanıt nedeniyle, Ye Dur Ye genellikle hamile, emziren veya gebe kalmaya çalışan kimseler için önerilmez.

 

Hormonal düzensizlik, düzensiz dönemler veya amenore öykünüz varsa, Ye Dur Ye diyetine başlamadan önce doktorunuza danışın.

 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Kısıtlayıcı Yemenin Psikolojik Etkisi

 

Birçok kişi oruç tutmayı kilo kaybı yardımı olarak kullanırken daha fazla diyet özgürlüğü hissettiğini bildirir. Ancak bu tür yeme alışkanlıklarının kısıtlayıcı doğasının psikolojik etkisi olumsuz da olabilir.

 

Bazı araştırmalar, kısa süreli oruç tutmanın sinirlilik, değişken ruh hallerine ve libido azalmasına yol açabileceğini göstermektedir (10).

 

Bununla birlikte, aralıklı oruç savunucuları, oruç rutininize alıştıktan sonra ruh hali sorunlarının çözüldüğünü söyler. Ancak bu iddialar henüz kanıtlanmamıştır.

 

Kısıtlayıcı diyet, yemek yeme ve kilo hakkında aşırı yeme veya takıntılı düşünceler gibi düzensiz yeme davranışlarına da katkıda bulunabilir (11).

 

Bu nedenle, Ye Dur Ye, düzensiz yeme öyküsü veya bu davranışları geliştirme eğilimi olan kişiler için önerilmez.

 

Özet: Oruç tutmak çoğu sağlıklı insan için güvenli olsa da düşük kan şekerine, yetersiz besin alımına, hormon değişimlerine ve olumsuz psikolojik etkilere katkıda bulunabilir.

 

Ye Dur Ye Diyeti Sizin için Uygun mu?

 

Bu noktada, Ye Dur Ye'nin herkes için etkili bir kilo verme yöntemi olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur.

 

Araştırmalar, %10'a kadar kilo kaybına ulaşmak için çeşitli aralıklı oruç stratejilerinin etkili olduğunu bulmuştur (2).

 

Bununla birlikte, çalışma tasarımlarında, belirli oruç protokollerinde ve toplam kilo kaybında büyük bir değişkenlik vardır. Bu da Ye Dur Ye için kesin sonuçları tahmin etmeyi zorlaştırır (2).

 

Kilo kaybı, her bireye çok özel olabilecek karmaşık bir süreçtir. Kalori alımı ve yemek zamanlamasının ötesindeki birçok faktör kilo verme veya kilo alma yeteneğinizi etkiler (12 ).

 

Sonuç olarak, kilo kaybına diğer yaklaşımlardan daha etkili olup olmadığını belirlemek için Ye Dur Ye hakkında daha uzun vadeli araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Erken araştırmalar Ye Dur Ye'nin kilo kaybını destekleyebileceğini öne sürse de şu anda bunun herkes için etkili bir strateji olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ye Dur Ye, haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tuttuğunuz popüler bir aralıklı oruç tutma şeklidir.

 

Bu özel beslenme şekli üzerine araştırma sınırlıdır. Ancak azaltılmış kalori alımı ve yağ kaybını destekleyen metabolik fonksiyon değişiklikleri yoluyla kilo kaybını destekleyebilir.

 

Ancak, belirli bir sonuç garanti edilemez.

 

Oruç genellikle güvenli kabul edilmesine rağmen, yetersiz besin alımı, düşük kan şekeri ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının gelişimi gibi olumsuz yan etkileri olabilir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın