Aralıklı Oruç ve Alkol, Aralıklı Oruç Tutarken Alkol Alınabilir Mi?

Aralıklı Oruç ve Alkol, Aralıklı Oruç Tutarken Alkol Alınabilir Mi?
Ölçülü olarak ve sadece yemek yeme dönemlerinde tüketilirse, alkolün aralıklı orucu engelleme olasılığı düşüktür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Aralıklı oruç; kilo kaybı, yağ yakımı ve azalmış iltihaplanma dahil olmak üzere önerilen birçok sağlık faydası sayesinde en popüler sağlık trendlerinden biridir (1).

 

Bu diyet modeli, alternatif oruç ve yeme döngülerini içerir. Geleneksel diyetlerin aksine, yemek dönemlerinde yiyecek sınırlaması yapmaz.

 

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek aralıklı oruç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Aralıklı Orucun Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek aralıklı oruç faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yine de, alkolün aralıklı orucun faydalarını azaltıp azaltmadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makalede alkolün aralıklı oruç tutmayı nasıl etkilediği incelenmekte ve bazı içeceklerin diğerlerinden daha iyi olup olmadığı incelenmektedir.

 

Alkol Yağ Yakımını Engelleyebilir


Aralıklı oruç, yağ yakımını artırabilir, böylelikle vücut yağ yüzdesini azaltır (2).

 

Bununla birlikte, alkol alımının yağ yıkımını engellediği gösterilmiştir.

 

19 yetişkinde yapılan bir çalışmada, alkol açısından zengin bir öğün yemek, yemekten 5 saat sonra, protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin bir öğüne kıyasla önemli ölçüde azalmış yağ yıkımı ile sonuçlandı (3).

.

Alkol ayrıca aşırı yemeyi de teşvik edebilir ve bu da zaman içinde kilo almaya yol açabilir (4).

 

Gözlemsel çalışmalarda aşırı alkol tüketimi, artan vücut yağı seviyeleri ile ilişkilidir. Bununla birlikte, bu ilişki hafif ila orta derecede içenlerde görülmez (5 ,6 ).

 

Alkolün vücut ağırlığını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla kanıt gereklidir.

 

Özet: Alkol alımı yağ yakımını yavaşlatabilir. Aşırı içme vücudunuzun yağ yüzdesini artırabilirken, hafif ila orta derecede içme aynı etkileri göstermez.
Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Alkolün Kilo Alımı Üzerindeki Ciddi Etkisi


Birçok insan kilo vermek için aralıklı oruç tutar.

 

Alkol kaloridir, sadece 1 gramı 7 kalori içerir. Sadece 1 içecek günlük alımınıza 100 veya daha fazla kalori verebilir (7).

 

Bununla birlikte, alkol alımının kilo alımını destekleyip desteklemediğine dair araştırmalar karışıktır (5 ,7).

 

Aslında, birkaç gözlemsel çalışma, kararında içmenin kilo alma riskinizi azaltabileceğini göstermektedir (5, 8 ,9 ).

 

Bununla birlikte, aşırı içme - erkekler için günde 4 veya daha fazla içecek, kadınlar için günde 3 veya daha fazla içecek olarak tanımlanır - kilo artışı ve obezite riskinin artmasıyla bağlantılıdır (5 , 9 , 10 ).

 

Özet: Alkol kalori açısından yoğun olmasına rağmen, orta düzeyde alım yapmak kilo alma riskinizi azaltabilir. Öte yandan, aşırı içki içmek riskinizi artırabilir.

Aşırı Alkol Alımı Enflamasyonu Artırabilir

 

Aralıklı oruç tutmanın vücudunuzdaki iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

 

Bununla birlikte, alkol bu diyetin etkilerini azaltarak iltihabı artırabilir (1).

 

Kronik iltihaplanma, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi çeşitli hastalıkları destekleyebilir (11).

 

Araştırmalar, aşırı içmeden kaynaklanan iltihabın sızıntılı bağırsak sendromuna, bakteriyel aşırı büyümeye ve bağırsak bakterilerinde dengesizliğe neden olabileceğini göstermektedir (12 , 13 , 14 ).

 

Yüksek alkol alımı ayrıca karaciğerinize zarar verebilir ve potansiyel olarak zararlı toksinleri filtreleme yeteneğini azaltır (14 , 15 ).

 

Bağırsak ve karaciğeriniz üzerindeki bu etkilerle birlikte, vücudunuz iltihaplanmayı teşvik edebilir ve bu da zamanla organ hasarına yol açabilir (15).

 

Özet: Aşırı alkol alımı, vücudunuzda yaygın iltihaplanmaya neden olarak aralıklı oruç etkilerine karşı koyabilir ve potansiyel olarak hastalıklara yol açabilir.

Alkol İçmek Aralıklı Orucunuzu Bozabilir


Oruç sırasında, belirli bir süre tüm yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekir.

 

Spesifik olarak, aralıklı oruç, sağlığınıza fayda sağlayabilecek yağ yakma ve hücresel onarım gibi hormonal ve kimyasal değişiklikleri teşvik etmek içindir.

 

Alkol kalori içerdiğinden, oruç döneminde herhangi bir miktarı orucunuzu bozacaktır.

 

Yine de, yemek yeme dönemlerinde ölçülü olarak içmek kabul edilebilir.

 

Alkol Hücresel Onarımı Önleyebilir

 

Oruç dönemlerinde, vücudunuz, daha yeni, daha sağlıklı hücreler oluşturmak için eski, hasarlı proteinlerin hücrelerden çıkarıldığı otofaji gibi hücresel onarım süreçlerini başlatır (16).

 

Bu süreç kanser riskinizi azaltabilir, yaşlanma karşıtı etkileri teşvik edebilir ve en azından kısmen kalori kısıtlamasının yaşam süresini uzattığı gösterildiğini açıklayabilir (16 , 17 ).

 

Son zamanlarda yapılan hayvan çalışmaları, kronik alkol alımının karaciğer ve yağ dokusunda otofajiyi engelleyebileceğini göstermektedir. İnsan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın (18 , 19 ).

 

Özet: Alkol kalori içerdiğinden, açlık döneminde herhangi bir miktarda içmek orucunuzu bozar ve hücresel onarım süreçlerini engelleyebilir.

Daha İyi Alkol Seçenekleri Tercih Etmek


Açlık döneminde tüketilirse alkol orucunuzu bozacağından, sadece belirlenmiş yeme dönemlerinizde içmeniz önerilir (20).

 

Ayrıca alımınızı kontrol altında tutmalısınız. Orta derecede alkol tüketimi, kadınlar için günde 1'den fazla içecek ve erkekler için günde en fazla 2 içecek olarak tanımlanır (21).

 

Aralıklı oruç, yiyecek ve içecek alımı için katı kurallara sahip olmasa da, bazı alkol seçenekleri diğerlerinden daha sağlıklıdır ve diyet rejiminize karşı koyma olasılığı daha düşüktür.

 

Daha sağlıklı seçenekler arasında sek şarap ve sert alkollü içecekler bulunur. Bunları kendi başlarına içebilir veya soda suyuyla karıştırabilirsiniz.

 

Şeker ve kalori alımınızı sınırlamak için karışık içeceklerden ve tatlı şaraplardan kaçının.

 

Özet: Aralıklı oruç sırasında, normal miktarlarda ve sadece yemek dönemlerinizde alkol içmek en iyisidir. Daha sağlıklı seçenekler arasında sek şarap ve sert alkollü içecekler bulunur.

Uzun Lafın Kısası

 

Ölçülü olarak ve sadece yemek yeme dönemlerinde tüketilirse, alkolün aralıklı orucu engelleme olasılığı düşüktür.

 

Yine de yoğun kalorilidir ve yağ yakımını yavaşlatabilir. Aşırı içme, kronik iltihaplanma ve diğer sağlık sorunlarını artırabilir.

 

Fazla kalori ve şekeri azaltmak için, karışık içecekler yerine sek şarap veya sert alkollü içecekler seçin.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Zayıflamaya Hemen Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler