Antioksidan Nedir? Antioksidanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antioksidan Nedir? Antioksidanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antioksidan nedir? Antioksidan besinler nelerdir? Yeterli antioksidan alımı sağlıklı bir diyet için gereklidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Antioksidanlar hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz.

Ancak çok az insan ne olduklarını veya nasıl çalıştıklarını bilir.

Bu makale, antioksidan nedir, ne işe yarar? Antiioksidan ne demek? Antioksidan besinler nelerdir? size antioksidanlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Antioksidan içeren besinler nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

Antioksidanlar Nelerdir? Antikosidan Ne Demek?

Antioksidan nedir? Antioksidan ne demek? Antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan moleküllerdir.

Serbest radikaller nedir? Serbest radikaller, vücudunuzda seviyeleri çok yükselirse zarar verebilecek bileşiklerdir. Diyabet, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılıdırlar.

Antioksidanlar ne işe yarar? Vücudunuzun, serbest radikalleri kontrol altında tutmak için kendi antioksidan savunması vardır.

Bununla birlikte, antioksidanlar ayrıca gıdalarda, özellikle meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitki bazlı, bütün gıdalarda bulunur. E ve C vitaminleri gibi çeşitli vitaminler etkili antioksidanlardır.

Antioksidan koruyucular, raf ömrünü uzatarak gıda üretiminde de önemli bir rol oynarlar.

Özet: Antioksidanlar, hücrelerinize zarar verebilecek serbest radikalleri, kararsız molekülleri nötralize eden moleküllerdir.


Serbest Radikaller Nasıl Oluşur?

Vücudunuzda sürekli olarak serbest radikaller oluşur.

Serbest radikallerin zararları, antioksidanlar olmadan, serbest radikaller çok hızlı bir şekilde ciddi hasara neden olur ve sonunda ölümle sonuçlanır.

Bununla birlikte, serbest radikaller ayrıca sağlık için gerekli olan önemli işlevlere de hizmet eder (1 ).

Örneğin, bağışıklık hücreleriniz enfeksiyonlarla savaşmak için serbest radikaller kullanır (2 ).

Sonuç olarak, vücudunuzun belirli bir serbest radikal ve antioksidan dengesini koruması gerekir.

Serbest radikallerin sayısı antioksidanlardan fazla olduğunda, oksidatif stres denen bir duruma yol açabilir.

Uzun süreli oksidatif stres, DNA'nıza ve vücudunuzdaki diğer önemli moleküllere zarar verebilir. Bazen hücre ölümüne bile yol açar.

DNA'nızın hasar görmesi kanser riskinizi artırır ve bazı bilim adamları bunun yaşlanma sürecinde çok önemli bir rol oynadığını teorileştirmiştir (3 , 4 ).

Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli yaşam tarzı, stres ve çevresel faktörlerin aşırı serbest radikal oluşumunu ve oksidatif stresi teşvik ettiği bilinmektedir:

 • hava kirliliği
 • sigara içmek
 • alkol alımı
 • toksinler
 • yüksek kan şekeri seviyeleri (5 , 6 )
 • yüksek çoklu doymamış yağ asitleri alımı (7 )
 • aşırı güneşlenme dahil radyasyon
 • bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlar
 • aşırı demir, magnezyum, bakır veya çinko alımı (1 )
 • vücudunuzda çok fazla veya çok az oksijen olması (8 )
 • doku hasarına neden olan yoğun ve uzun süreli egzersiz (9 )
 • C ve E vitaminleri gibi aşırı antioksidan alımı (1 )
 • antioksidan eksikliği (10 )

Uzun süreli oksidatif stres, kardiyovasküler hastalık ve belirli kanser türleri gibi olumsuz sağlık sonuçları riskinde artışa yol açar.

Özet: Vücudunuzun serbest radikaller ve antioksidanlar arasında belirli bir denge sağlaması gerekir. Bu denge bozulduğunda oksidatif strese neden olabilir.

Gıdalardaki Antioksidanlar, Antikosidan Besinler Nelerdir?

Antioksidanlar, tüm canlıların hayatta kalması için gereklidir.

Vücudunuz, hücresel antioksidan glutatyon gibi kendi antioksidanlarını üretir.

Bitkiler ve hayvanlar ve diğer tüm yaşam türleri, serbest radikallere ve oksidatif hasara karşı kendi savunmalarına sahiptir.

Bu nedenle antioksidanlar, bitkisel ve hayvansal kaynaklı tüm besinlerde bulunur.

Yeterli antioksidan alımı önemlidir. Aslında, hayatınız belirli antioksidanların - yani C ve E vitaminlerinin - alımına bağlıdır.

Bununla birlikte, diğer birçok gerekli olmayan antioksidan gıdalarda ortaya çıkar. Vücudunuz için gereksiz olsalar da genel sağlıkta önemli bir rol oynarlar.

Bitkiler açısından zengin bir diyetle ilişkili sağlık yararları, en azından kısmen sağladıkları çeşitli antioksidanlardan kaynaklanmaktadır (11 ).

Antioksidan nelerde bulunur? Antioksidan besinler, meyveler, yeşil çay, kahve ve bitter çikolata, iyi antioksidan kaynakları olarak bilinir (12 ).

Antioksidan içeren gıdalar hakkında bilgi için tıklayın (antioksidan besinler).

Bazı araştırmalara göre kahve, Batı diyetindeki en büyük antioksidan kaynağıdır, ancak bunun nedeni kişinin antioksidan açısından zengin birçok yiyeceği yememesidir. (13 , 14).

Kahve ve antioksidanlar hakkında bilgi için tıklayın (kahve).

Et ürünleri ve balıklar da antioksidanlar içerir, ancak meyve ve sebzelerden daha az miktarda bulunur (15 , 16 ).

Antioksidanlar, hem doğal hem de işlenmiş gıdaların raf ömrünü artırabilir. Bu nedenle gıda katkı maddesi olarak sıklıkla kullanılırlar. Örneğin, C vitamini genellikle koruyucu olarak hareket etmek için işlenmiş gıdalara eklenir (17 ).

Antioksidan nelerde bulunur? Öğrenmek için tıklayın (Antioksidan besinler).

Kilo vermek için yapılan 10 kilo diyeti gibi hızlı kilo verdiren diyetler, vitamin ve mineral kayıplarına, bunun sonucunda da sağlık sorunlarına yol açabilirler. Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenirken zayıflamak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Özet: Diyetiniz, hayvansal ve bitkisel yiyeceklerde, özellikle sebzelerde, meyvelerde ve meyvelerde bulunan önemli bir antioksidan kaynağıdır.


Diyet Antioksidan Türleri

Antioksidanlar, suda veya yağda çözünür olarak kategorize edilebilir.

Suda çözünen antioksidanlar, eylemlerini hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvıda gerçekleştirirken, yağda çözünen antioksidanlar esas olarak hücre zarlarında etki eder.

Önemli diyet antioksidanları şunları içerir:

 • C Vitamini: Bu suda çözünen antioksidan, temel bir diyet besin maddesidir.
 • E Vitamini: Yağda çözünen bu antioksidan, hücre zarlarını oksidatif hasara karşı korumada kritik bir rol oynar.
 • Flavonoidler. Bu bitki antioksidan grubu, birçok yararlı sağlık etkisine sahiptir (18 ).

Antioksidan olan birçok maddenin başka önemli işlevleri de vardır.

Dikkate değer örnekler arasında zerdeçalda curcuminoidler ve sızma zeytinyağındaki oleocanthal bulunur. Bu maddeler antioksidan olarak işlev görür, ancak aynı zamanda güçlü antienflamatuar aktiviteye sahiptir (19 , 20 ).

Antioksidanlar ve çeşitleri hakkında bilgi almak için tıklayın (antioksidan).

Özet: Flavonoidler ve C ve E vitaminleri dahil olmak üzere gıdalarda birçok antioksidan türü  bulunur.

Antioksidan Takviyeleri Almalı Mısınız?

Antioksidanların diyetle alınması optimal sağlık için gereklidir, ancak daha fazlası her zaman daha iyi değildir.

İzole edilmiş antioksidanların aşırı alımı toksik etkilere sahip olabilir ve hatta oksidatif hasarı önlemek yerine teşvik edebilir - "antioksidan paradoksu" olarak adlandırılan bir fenomen (21 , 22 ).

Hatta bazı araştırmalar yüksek dozda antioksidanların ölüm riskinizi artırdığını gösteriyor (23 , 24 ).

Bu nedenle, çoğu sağlık uzmanı insanlara yüksek doz antioksidan takviyelerinden kaçınmalarını tavsiye etse de, kesin sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bol miktarda antioksidan bakımından zengin işlenmemiş yiyecekler yemek çok daha iyi bir fikirdir. Araştırmalar, gıdaların oksidatif hasarı takviyelerden daha fazla azalttığını göstermektedir.

Örneğin, bir çalışma, her ikisi de eşit miktarda C vitamini içeren kan-portakal suyu ve şekerli su içmenin etkilerini karşılaştırdı. Portakal suyunun önemli ölçüde daha fazla antioksidan gücüne sahip olduğu bulundu (25 ).

Bu sonuçlar, gıda bileşiklerinin sinerjik olarak çalıştığını göstermektedir. Sadece bir veya iki izole besin almak aynı faydalı etkilere sahip olmayacaktır.

Antioksidan takviyeler hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (antioksidan takviye).

Yeterli antioksidan alımını sağlamak için en iyi strateji, diğer sağlıklı alışkanlıkların yanı sıra çeşitli sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet izlemektir (26 ).

Bununla birlikte, multivitaminler gibi düşük dozlu takviyeler, belirli besin maddelerinde yetersizseniz veya sağlıklı bir diyet uygulayamıyorsanız faydalı olabilir.

Kilo vermek için uygulanan kısıtlayıcı diyetler vücudun ihtiyacı olan besinlerin kaybına ve sağlk sorunlarına yol açar. Dengeli ve sağlıklı beslenme rutiniyle zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

Özet: Çalışmalar, düzenli, yüksek dozda antioksidan takviyeleri almanın zararlı olabileceğini düşündürmektedir. Mümkünse, günlük antioksidan dozunuzu meyveler ve sebzeler gibi işlenmemiş  gıdalardan alın.

Uzun Lafın Kısası

Bazı çalışmalar yüksek doz takviyelerinin zararlı olabileceğini öne sürse de, yeterli antioksidan alımı sağlıklı bir diyet için gereklidir.

En iyi strateji, günlük antioksidan dozunuzu meyve ve sebzeler gibi sağlıklı bitkisel gıdalardan almaktır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın