K.... T......... 16.8.2019

Günlük 1000 Kalori Altında Beslenmek Zararlımıdır?

günlük 1000 kalori altında beslenmek zararlımıdır kendimi pek rahatsız hissetmiyorum böyle beslenirken ama bi zararı varmıdır kendimce bi diyet tarzı bişey yapıyorumda

Merhaba Kutay Bey. Herhangi bir diyetisyen kontrolü olmadan günlük 1000 kkal’nin altında beslenmek sağlığınız açısından ciddi zarar oluşturabilir. Evet, kilolarınızı hızlı bir şekilde verirsiniz fakat kendi uyguladığınız beslenme programını bıraktığınızda verdiğiniz kilonun kat ve kat fazlasını alırsınız. Aynı zamanda ciddi vitamin eksiklikleriniz ortaya çıkabilir. Ben zor durumda kalmadıkça günlük 1000 kkal’nin altında olan bir diyet önermiyorum.

Z..... M.... Ç.............. 15.8.2019

Acil Kilo Vermek İstiyorum

Acil kilo vermem lazım boyum 1.63 kilom 55 ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz lütfenbu arafa yaşım 15 boyumun uzamasını da etkilesin istemiyorum

Merhaba Zeynep Hanım. Yaş itibariyle 18 yaşın altında olduğunuz için günlük 30-40 dk fiziksel aktivite (Hafif tempoda yürüyüş, ip atlama vs.) ve günlük minimum 1 öğününüzde (Öğle veya Akşam) sebze ve sebze yemeklerine yer vermenizi öneririm.

T... B...... 12.8.2019

Kilo vermek için günlük kaç kalori almalıyım?

Merhaba,
Boyum 181 cm, 105 kg 25 yaşındayım. Çok hareketli biri değilim. Sağlıklı olarak kilo vermek için günlük kaç kalori almam gerekir ?

Merhaba Tuna Bey. Kilo vermek, diyet uygulamasının yanısıra beraberinde fiziksel aktiviteyi de gerektirir. Günlük olarak 2000 kkal lik bir diyet uygulamanız takdirde sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Fakat diyetiniz 1.kaliteden protein içermeli, bitkisel kaynaklı yağlarla zenginleştirilmeli, vitamin eksikliğinin olmaması için meyvelerle desteklenmelidir. Ve aynı zamanda yukarıda dediğim gibi, diyetinizin yanında muhakkak bir fiziksel aktivite (Hafif tempoda yürüyüş, ip atlama vs.) yapmanız gerekmektedir.

s... k......... 13.5.2019

İnsulin direnci

merhaba benim insulin direncim var 168 cm ve 60 kiloyum. hafif göbeğim var eritemiyorum daha önce diyetisyene gittim ama çok zor kilo verdim 1 ayda 2 kilo verdim diyetisyeni bıraktım glikofen diye bir ilaç var insülin direnci için onu önerdi onu kullanıyorum. tekrar diyet yapmama gerek var mı?

Merhaba Seda Hanım. Glikofen'in yanında tabi ki bir diyete ve fiziksel aktiviteye ihtiyacınız var. İnsülin direncini kırmanın en iyi yolu diyetle birlikte günlük olarak fiziksel aktivite (30-40 dk.lık hafif tempoda yürüyüş veya 5-6 dk.lık ip atlama gibi) yapmanızdır. Unutmayın, insülin direnciniz olduğu için tek başına diyet yapmak kalıcı ve sağlıklı kilo vermenizi sağlamaz. Muhakkak yanında fiziksel aktivitenizi de arttırmalısınız.