S..... H....... 22.7.2019

Bacak ve basenden zayiflayamiyorum?

Merhabalar.ben diet sağlikli beslenme yapiyorum.ama bacakdan zayiflayamiyorum. Ne yapmalıyım?

Merhabalar Sevinç Hanım, sağlıklı beslenme ile belli kilo aralıklarında gelip vücut proporsiyonunu ve sağlığını iyi bir hale getirebilirsiniz fakat bölgesel zayıflama internetteki bilgilerin aksine diyet ile yapılamamaktadır. Size tavsiyem sağlıklı beslenme ile sporu birleştirmeniz, örneğin açık havada her gün 45 dakika yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz, spor salonuna gidip kardiyo egzersizlerine ilave küçük ağırlıklarla çok set yaparak bacak antrenmanı çalışabilirsiniz. Antrenmana başlarsanız diyetinizi biraz revize etmenizi öneririm. İyi günler.

D.... G....... 19.7.2019

Kilo Vermek İstiyorum?

Merhaba benım boyum 155 ve kilom 64 kilo vermek istiyorum tatlı ve ekmegı hayatımdan cıkardım onun haricinde ne yapmalıyım 1 ay ıcınde 5 6 kılo vermek istiyorum.

Merhaba Deniz Hanım,
Öncelikle bir ayda 5 6 kilo vermeniz tabiki mümkün ve tatlıyı kesmeniz sizin için ideal olsa da ekmeği kesmeği çok doğru bulmuyorum. Ekmeğin doğru oranda ve doğru öğünde kullanılması ile tokluk hissiyatı ve çorba gibi masum görünen ama yağ içeriği olan besinleri daha az tüketip, diğer öğünde daha az acıkmayı sağladığını düşünüyorum. Her öğünde sağlıklı ve doğru miktarda hem protein hem karbonhidrat hem de yağınızı yeterli ama kilo verecek şekilde aldığınızda kilo vermeniz kolaylaşıcaktır. Öğün sayısını azaltmak yerine öğün yükünü dengelemenizi ve kendinizi aç bırakmamanızı öneririm. Aç kalarak verilen hızlı kilolara yağın haricinde kasta çok hızlı bir şekilde kaybedilir dolayısıyla zayıflamış gözüksenizde kaybedilen kas oranı size ve metabolizmanızı negatif yansıyacaktır. Ek olarak, hızlı verilen kilolar daha sonra hızlıca alınıp üstüne kilo ekleyerek devam etmektedir. Haftada 1.5 kilo civarına baz almanızı öneririm. Beslenmenizi sporla destekleyerek daha iyi kilo verebilirsiniz. Günde veya gün aşırı 40 45 dakika yaptığınız tempolu yürüyüşler size çok destek olacaktır. İyi günler dilerim.

K..... 28.6.2019

Kilo Verme

Bir kaç gün dikkat ediyorum az yiyorum ama 3 gün vücudum patlak verip çok fazla tatlı karbonhidrat tüketiyorum günlük 2. 5 saat spor yapan ve sürekli hareket halinde olan biriyim ne yapabilirim yardımcı olur musunuz.

Merhaba Kübra Hanım, öncelikle dikkat etmek ve az yemek kavramlarının farklı değerlendirmenizin sizin için daha sağlıklı olacağını belirtmek isterim. Kilonuzun 54 olduğunu göz önünde bulundurarak sizin için en doğru olan karbonhidrat, yağ ve proteinden oldukça dengeli bir beslenme düzeni oluşturup ideal vücut görüntünüze doğru spor ile ulaşmanızı sağlamak olacaktır. Az yediğiniz günlerde karbonhidratınızı olması gerekenden daha düşük tuttuğunuz için vücudunuz karbonhidrata saldırıyor olabilir. Unutmayın ki doğru miktar ve doğru karbonhidratlar bizim için oldukça gerekli ve önemlidir. Günlük hayatınızda sizin için uygun bir dengeyi yakaladığınızda genel anlamda dengeli beslendiğiniz için normal beslenme düzeninize istediğiniz tatlıları zaman zaman ve porsiyon kontrolü ile ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir psikolog olarak zaten diyetten insana keyif veren aktivitelere eşlik eden yiyeceklerin çıkarılmasını doğru bulmuyorum fakat bunun bir sağlık dengesinde olması gerektiğini savunuyorum. Spor kısmına geldiğimizde ise günlük 2.5 saat sporun normalin çok üstünde olduğunu söyleyebilirim. Bunu daha makul bir seviyeye çekip , doğru hareketler yapmanızı ve kas gelişiminizi de beslenme ile desteklemenizi öneririm.

s.......... 17.6.2019

72 Kiloyum 55 Kiloya Düşmek İstiyorum!

Merhabalar 72 kiloyum 55 kiloya düşmek istiyorum 17 kilo vermek istiyorum kaç ayda verebilirim lütfen bana yardımcı olun.

Merhabalar, 4-5 ay da rahatlıkla sağlıklı bir şekilde verebileceğiniz bir kilo olduğunu düşünüyorum, haftada 2 3 kilo vererek daha hızlı da hedefe gidilebilir fakat bunun gerçekçi olduğuna inanmıyorum. Hem bir noktada motivasyonunuz çok sıkı bir diyet sebebi ile kırılacaktır hem de bu hızla verdiğiniz her kilo size aynı hızla geri dönecektir. Kilo verme sürecinde kişilerin kaybettiği hızlı kilolar tartıda eksi olarak gözükse bile sıkı diyete bağlı olarak kas kayıpları ve sağlıklı olan organ içi yağlardan olabilmektedir. Bizim istediğimiz göbek çevresi, basen gibi çevresel yağları sağlıklı bir şekilde verebilmek için kilo verme sürecini yavaş ve etkili yapmak gerekmektedir. Burada asıl önemli olan sağlıklı beslenirken canınızın çektiği şeyleri zaman zaman beslenmenize nasıl ekleyebileceğinizi öğrenmektedir. Bunu başardığınızda 4 5 ayın sonunda hedef kilonuza ulaşır ve bu kiloda süreklilik sağlarsınız. Bu süreci sporla desteklediğiniz de doğru besinlerin tüketimiyle de kas kazanımı ve yağ kaybı ile vücudunuzu çok daha sağlıklı bir noktaya getirmiş olursunuz.

K...... 14.6.2019

19 Yaşındayım Kilo Vermek İstiyorum

19 yaşındayım 152 boyum var 6 aydir diyet yapıyorum 62 den 52 kiloya düştüm ve artık kilo vermem durdu nasıl bir diyet yaparak kilo vermeye devam edebilirim.

Merhabalar Kadriye Hanım, öncelikle sizi istikrarınız için tebrik ederim. 52 dan sonra kaybetmeye çalıştığınız kiloların çok daha dirençli olduğunu ve spor ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Diyetinizde azaltmaya giderseniz yağ ile birlikte kasta kaybedebileceğiniz için bu noktada sağlıklı beslenmenizi sürdürüp hareketliliğinizi arttırmanız gerektiğini savunmaktayım. Protein, karbonhidrat ve yağları dengeli bir şekilde alıp günlük hayatınıza yürüyüş, küçük ağırlıklarla çalışmalar yapmak gibi sporları eklemelisiniz.