a.... e.... 7.11.2019

Az yememe rağmen kilo veremiyorum?

gluten ve fıstık alerjim var adet göremiyorum normal de zayıf biriydim ve beslenmem çok az olsa bile kilo aldım anlayamadım nedenini ne yaptıysam veremedim kilo verdiğimden 3 yıl geçmişti hiç kilo almamıştım bir anda almışım ve beslenmemde herhangi bir artış yoktu aksine az tükettiğimi düşünüyordum sizce hormonal sıkıntılardan sebepsizkilo artışı olabilir mi ve az yemeye bağlı metabolizma kendini besinleri depolama moduna mı alıyor sizce birde kilom az gibi görünüyor rakam olarak fakat bacak bölgem bariz kalınlaştı eski kilomu o yüzden istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...

Merhabalar
Mevcut kilonuz yaş ve boya göre normal aralıkta. Şuan gelişim dönemindesiniz, bundan dolayı kilo verme diyeti yapmanızı önermem. Bölgesel kilo problemleriniz için spor yapmanızı tavsiye edebilirim.
Sağlıklı günler dilerim.

S...... 31.10.2019

DİYETİ BOZDUKTAN SONRA

MERHABALAR BEN 87 KG İLE BİR DİYETİSYENE GİTTİM VE İNİŞLİ ÇIKIŞLI OLARAK 9 AY GİBİ BİR SÜREDE 63 KG GÖRDÜM. FAKAT BENİM HATAMLA DİYETİSYENE DEVAM EDERKEN 68.KG GERİ ÇIKTIM. SONRA DİYETİSYENİ DİYETİ BIRAKTIM VE ŞUAN 72 KİLODAYIM YANİ BİR 10 KG KADAR GERİ ALDIM. İLK DİYETE BAŞLADIĞIM AY 8 KG BİRDEN VERMİŞTİM, ŞİMDİ TEKRAR SIKI SIKIYA DİYETİME GERİ DÖNSEM İLK BAŞLADIĞIM AYDA Kİ GİBİ 8 KG DAHA VEREBİLİR MİYİM, YOKSA ARA VERSEK BİLE Kİ BİR 4 AYDIR DİKKAT ETMİYORUM İLK AYIM YAVAŞ MI OLUR

Merhabalar Serpil hanım.
Diyette ilk aylar verilen kilo kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu kişinin farklı diyet geçmişlerinde veya farklı diyet uygulamalarında da faklılık göstermektedir. Öncelikle ciddi kilolar verip geri almışsınız. İkinci yapacağınız diyette metabolizmanız biraz direnç gösterebilir ve bundan kaynaklı farklı değerler görebilirsiniz. Tavsiyem diyeti bir süreç olarak değil bir yaşam tarzı olarak benimseyip kilo verme süreciniz bittikten sonra da dengeli beslenmeye devam etmenizdir. Bu şekilde ideal kilonuzu korumanız çok daha sağlıklı ve kolay olacaktır.
Sağlıklı günler dilerim.

M.... B..... 30.10.2019

Besin Değerleri

Merhabalar ben 17 yaşında, 172 cm boyunda , 55 kilo sedanter bir yaşam tarzına sahibim, erkeğim.
Günlük 1750 kcal alıyorum ve bunu 69-73 gr arası yağ, 150-160 gr arası karbonhidrat ve 110-120 gr arası protein olarak tamamlıyor; günlük şeker alımımı meyveler,sebzeler ve kuruyemişlerle beraber 30 gr ın altında tutuyorum. Sizce bu uyguladığım makro değerlerde bir yanlışlık var mı ? Birde sitenizde vermiş olduğunuz 100gr için değerler: Yediğimiz muzun kabuğu,narın kabuğu veya yediğimiz balığın kafası gibi kısımlar da bu ağırlığa dahil midir ?

Merhabalar
Makro besin ögesi dağılımları anlattığınızı bilgiler eşliğinde sağlıklı bir birey için 1700-1800 kcal aralığında 200-250 g CHO, 60-70 gr protein ve 50-60 gr yağ olarak dengelemeniz daha doğru olacaktır. Sürekli yoğun fiziksel aktivite olmadığı sürece 110-120 gr protein fazla olup böbrekleri yoracaktır. 100 gr için verilen besin ögesi değerleri, besinlerin yenilebilir kısımları için verilen değerlerdir.
Sağlıklı günler dilerim.

D........ 20.10.2019

Diyet ve Spor(15 Yaş 94 Kilo)

Merhabalar Zehra Abla,
Ben elma vicud tipine sahibim. Çok aktiv bir insan degilim. Boyum 162 cm. Olmak istediğim kilo 55-60 arasi. Spor yapmiyorum. (çok çabuk yoruluyorum tiroid hormonum var).ALLAH NASİP Ederse İNŞALLAH Kilo vermek isitiyorum deri sarkmasi olmamasi için spor da lazim biliyorum. Yürüyüş yapmaya başliyim basen,bacak kol kalin olan yerlerimin incelmesi için neler yapmam gerekir? Kilo vermemi destekleyen besinler nelerdir? Cevaplarsaniz sevinirim iyi günler ...:)

Merhabalar ? öncelikle kilo vermek süreç isteyen bir programdır. Spor ve beslenme şeklinin düzenlenmesiyle çok güzel sonuçlar alabiliriz elbette. Şuan gelişim dönemindesin ve kilo verirken dikkat etmen gereken noktalar var. Bir diyetisen eşliğinde yürütmeni tavsiye ederim. Bunum yanında kilo vermene yardımcı besinler var ama tek başına etkili çözümler değil bunlar. Doğal ve porsiyon kontrolü yaparak beslenmeni tavsiye edebilirim. Diyete başlamadan önce tiroid problemin için bir endokrin uzmanına görünmen faydalı olacaktır. Sonrasında spor ve diyet dengesini ayarlaman çok daha kolay olacaktır. ?
Sağlıklı günler dilerim?

U....... 3.10.2019

Neler Yapabilirim?

24 yaşındayım son zamanlarda kilo aldım fakat özellikle karın ve basenlerime.
58 kiloyum boyum 167. Göbeğimden çok rahatsız oluyorum nasıl bir diyet uygulamalıyım?

Merhabalar
Şuan boy kilo ve yaşınıza göre kilo probleminiz bulunmamaktadır. Ayrıntılı ölçüm ve kan tahlilleriyle daha doğru bilgilendirebilirim. Ayrıca insülin direncinize baktırmanızı ve spor yapmanızı öneririm. Rafine undan üretilmiş besinlerden uzak durmanız karın ve basen bölgesindeki yağlanmanız için etkili olabilir. Ama unutulmamalıdır ki her birey farklı kilo alıp verme eğilimindedir. Ayrıntılı ölçüm yapılmadan kesin bir şey söylenemez.
Sağlıklı günler dilerim :)

H.... T..... 4.9.2019

KOLON BAĞIRSAK RAHATSIZLIĞI

ANTALYADAN SELAM.KOLAN BAĞIRSAK RAHATSIZLIĞIM VAR. İYİ HUYLU SÜREKLİ KABIZ OLUYORUM. SABAH KAHVALTIDAN SONRA KETEN TOHUMLU YOĞURT YİYORUM.BÜTÜN ÖĞÜNLERDE YOĞURT YEMEYE BAŞLADIM. KEFİR İÇERSEM RAHATLIYORUM. WC ÇIKIŞIM 12-15 GÜN OLUYORDU. ŞİMDİ 4-5 GÜNE DÜŞTÜ. KARINDA ŞİŞLİK OLUYOR BU YİYECEKLERDENMİ?

Merhaba Hasan bey. Şişkinliğinizin nedeni tükettiğiniz besinler olabilir. Laktozsuz süt, yoğurt ve kefir denemenizi öneririm. Bunu yanında bol su içmeniz de kabızlık probleminize de, şişkinlik probleminize de iyi gelecektir. Sağlıklı günler dilerim.

y..... 3.9.2019

Basen Bölgesi Yağları

basen bölgesi yağlarını eritmek için uzak durmam gereken besinler ve yemem gereken besinler ?
bir de hangi egzersizler uygundur

basen bölgesinden yakacağınız yağlar vücut tipine göre değişiklik göstermekle birlikte hamur işi gıdalardan uzak durmanızı önerebilirim. ekmek makarna gibi yiyeceklerinizi tam buğday tercih edebilirsiniz. bol su içmeniz de yapacağınız egzersizle birlikte yağların yakımını hızlandıracaktır.

n..... i.... 3.9.2019

Kan grubuna göre beslenme

Merhabalar öncelikle, Kan grubuna göre beslenme hakkında ne düşünüyorsunuz acaba şimdiden teşekkürler cevaplayan herkese.

Merhabalar
Birçok farklı kültürde, birçok farklı yaşam şekillerine sahip bireyleri 4 çeşit beslenme şekliyle sınıflandırmayı doğru bulmuyorum. Her birey kendi içinde bulunduğu duruma göre değerlendirilip o şekilde diyet programı hazırlanmalıdır. Bunu etkileyen etmenler her birey için fazlasıyla çeşitlilik göstermektedir.

ü..... e... 23.8.2019

Ekmek ve Pirinç-Bulgur Pilavını Tamamen Bırakmak

Merhaba iyi günler ben ekmeği (her türlüsünü) ve pilavı (bunun da her türlüsünü) bıraktım.Yemiyorum asla sizce doğru mu?

Hayır doğru değil. Bizim en önemli enerji kaynağımız karbonhidratlardır. Ekmek ve pilavı kesmeniz sizi basit karbonhidrat türlerine yöneltebilir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa porsiyon kontrolü yaparak tüketmenizi öneririm.