Anksiyete, Depresyon Haftada 150 Dakika Egzersiz ile Kolaylaştırılabilir

Anksiyete, Depresyon Haftada 150 Dakika Egzersiz ile Kolaylaştırılabilir
Araştırmacılar, haftada 150 dakika egzersiz yapmanın endişe ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

  • Araştırmacılar, insanların ister açık ister kapalı olsun egzersizden ve takım sporları veya bireysel aktivitelerden faydalanabileceklerini söylüyorlar. 
  • Araştırmacılar, haftada 150 dakika egzersiz yapmanın endişe ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Açık havada egzersiz yapan insanların kapalı alanda egzersiz yapanlara göre daha fazla fayda sağladıklarını söylediler.
  • Hem takım sporlarının hem de bireysel aktivitelerin zihinsel sağlık yararları olduğunu eklediler. Daha fazlasının mutlaka daha iyi olmadığı konusunda uyardılar. Bu nedenle çoğu insan için ılımlı miktarda egzersiz en iyisidir.

 

Matt Nerger, sporu ilk kez denediğinde 6 yaşındaydı ve birçok genç gibi, bunaltıcıydı.

 

New Jersey'deki geniş kapalı Futbol Merkezleri kompleksinde ilk futbol maçına kadar saatlerce ağladı.

 

Sadece diğer tüm çocuklarla sahada olmayı düşünmek ona aşırı endişe, bulantı ve açık korku yarattı.

 

Ama sonunda, korkusunu bir kenara bıraktı, sahaya girdi ve iyi vakit geçirdi.

 

Ayrıca, bedenini egzersiz yapmanın depresyona ve psikolojisine ne kadar iyi geldiğini öğrendi.

 

Şu anda yazar olarak çalışan Nerger, “Takım bağları ve başkalarıyla nasıl çalışılacağını öğrenmek gelişmemde çok önemliydi” dedi. “Spor, endişemin yarattığı bazı engelleri yok etmeme yardımcı oldu.”

 

Bilim adamları, tek başına ya da ekip ortamında fiziksel egzersizin sadece vücudumuzun daha iyi görünmesine ve çalışmasına yardımcı olmakla kalmayıp, endişe ve depresyon gibi zihinsel sağlık durumlarıyla etkili bir şekilde savaşabileceğini kabul ediyorlar.

 

Araştırmacılar Ne Keşfetti?

 

Almanya'daki Güney Avustralya Üniversitesi (UniSA) ve Hamburg MSH Tıp Okulu'ndan spor sosyolojisi araştırmacıları, sporun insanları ciddi zihinsel sağlık bozukluklarından koruyabildiğini gösteren bir çalışma yayınladılar.

 

Çalışma, 682 Alman eğlence sporcusu arasında farklı koşullar altında anksiyete ve depresyon düzeylerini, benzer miktarlarda egzersiz ve yoğunluk ile değerlendirdi.

 

Araştırmacılar ayrıca, açık havaya karşı iç mekan ortamları ve bireysel sporlara kıyasla takım sporları gibi faktörleri de ölçtüler.

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) egzersiz yönergelerini karşılayan sporcular genellikle zihinsel sağlık deneyimlemediler.

 

Kılavuzlar, 18 ila 64 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinler için haftada 150 dakika orta derecede fiziksel aktivite önermektedir.

 

“Ben disiplinli egzersiz en ufak miktarı kimseyi sahip olabileceği birinci elden inanılmaz faydaları gördük” Dr Vernon B. Williams , Los Angeles'taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsü'nde spor nöroloji ve ağrı tıp müdürü, dedi.

 

“İlaçlar zihinsel sağlıkta olduğu kadar ağrı ve hastalık yönetiminde de önemli bir rol oynayabilse de sınırlamaları vardır” dedi.

 

“Ve reçeteli ilaç ve opiat kullanımında yükselen bir krizle, klinik bir topluluk olarak hastaların yaşam kalitesini yükseltmelerine yardımcı olacak başka yollara bakmalıyız” dedi.

 

Akıl Sağlığı Üzerine Etkileri

 

Çalışmanın yazarlarından biri olan Güney Avustralya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yardımcı öğretim üyesi Katja Siefken, farklı egzersiz biçimlerinin zihinsel sağlığı farklı şekillerde etkilediğini tanımanın önemli olduğunu söyledi.

 

“Şimdiye kadar, etkilemek, depresyon ve anksiyete esastır hafifletmek ancak faktörlerin anlaşılması, optimum türleri hakkında yeterli kanıt olmadığı oldu - ya tutarları - pozitif ruh sağlığı için gerekli faaliyetin,” Siefken bir söyledi açıklamada.

 

Araştırmacılar, WHO rehber standartlarına kadar egzersiz yapmayan kişilerin, ister içeride ister dışarıda, bireysel olarak veya bir ekiple egzersiz yaptıklarını, daha yüksek depresyon skorları bildirdiklerini buldular.

 

Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde psikiyatri ve davranış bilimleri profesörü olan ABPP'den doktora olan Thomas Plante, “Laboratuarımda bu konuların bazılarını inceledik” dedi.

 

“Grup egzersizinden bireye göre farklı faydalar elde edersiniz. Tipik olarak, grup egzersizi sizi meşgul eder ve enerji verirken, bireysel egzersiz daha düşünceli ve stres azaltıcıdır ”dedi.

 

Yazarlar ayrıca kapalı alan atletleri arasında meydana gelen kaygı ve depresyon ile ilgili en düşük puanları bulmuşlardır.

 

Plante, “Açık hava egzersizi, güvenli olduğu ve yeşil alan içerdiği sürece çoğu insan için daha enerji verici ve daha ödüllendirici” dedi.

 

Aşırıya Kaçma

 

Çalışma ayrıca şiddetli fiziksel aktivite yapan kişilerin genellikle daha yüksek depresyon seviyelerine sahip olduğunu buldu.

 

Denetleme önemli olabilir.

 

Ulusal yoga zinciri YogaSix eğitim direktörü ve deneyimli bir kayıtlı yoga öğretmeni olan Kelly Clifton Turner, “Daha fazla (eşittir) daha iyi bir battaniye ifadesine karşı uyarıda bulunacağım ” dedi.

 

“Bazı insanlar saplantılı eğilimlere yaslanıyor ve daha fazla, daha fazla şey yapmak zorunda olduklarını düşünüyorlar, aslında hem fiziksel bedenlerine (hem de duygusal durumlarına) stres ekleyebilirler,” dedi. “Portakal yemek için harika bir besindir - vitaminleri vardır [ve] iyi enerji verirler. Ancak hiçbir doktor günde 20 portakal yemeyi önermiyor. Ilımlılık ve denge her şeyde önemlidir. ”

 

“Haftada 150 dakikayı karşılayamıyorsanız, sorulacak soru şudur: Ne yapabilirsiniz? Bir şey hiç yoktan iyidir, ”diye ekledi.

 

Egzersiz Gürcistan'daki bir danışmanın bin yıl öncesine uzanan bir kavram olduğunu söylüyor.

 

Georgia'da lisanslı bir aile terapisti olan Brent Sweitzer, çocukların oyun yoluyla duygularını yönetmelerine yardımcı olan Brent Sweitzer, “İlk atalarımıza bakmak, egzersizin neden zihinsel sağlığımızı arttırdığını görmemize yardımcı oluyor” dedi.

 

“10.000 yıl önceki ilk insan yerleşmelerinden önce, insanlar günde ortalama 20 km seyahat ettiler. Çok hareket ettiğimizde beynimiz en iyi şekilde çalışacak şekilde düzenlenmişti”dedi.

 

Sweitzer, “Günde 30 dakika egzersiz yapmak, standart bir Prozac dozu almakla aynı ruh hali artışını sağlar, ancak herhangi bir yan etkisi yoktur” dedi.

 

Egzersiz Yapmadığın Zaman

 

Bir sporcu için bile egzersizi kesmek bazı etkilere sahip olabilir.

 

Minneapolis'te medya analisti olan Arin Arpinar, üç maraton koştu ve futbol oynuyordu.

 

Ayrıca kaygı ve hafif depresyon yaşadı. Bazı beklenmedik yaşam değişiklikleri geçirdiğinde, egzersiz yapmayı bıraktı.

 

Arpinar verdiği bir demeçte, "Eski kız arkadaşımla ayrıldığımda ve dairemizden ayrıldığımda kaygılarım geçen yıl önemli ölçüde arttı." dedi. “Bu büyük bir yaşam değişikliğiydi. Bundan geçerken, hamstring sakatlığı nedeniyle futbol oynayamadım veya koşamadım. ”

 

“Bu egzersiz yapamama, zihinsel sağlığımı yenmek ve incitmek için inanılmaz zorlayıcıydı” diye ekledi.

 

Aylarca süren rehabilitasyon ve kuvvet antrenmanı “ruh sağlığımı ciddi şekilde iyileştirdi” dedi. “Fiziksel egzersiz ve bunun zihinsel sağlık üzerindeki etkisinin büyük bir savunucusuyum.”

 

Egzersiz Her Şeyden Çıkış Yolu Olmayabilir

 

Bu, birisinin her şeyden çıkış yolunun egzersiz olabileceği anlamına gelmez.

 

Plante, “Bipolar [bozukluk] ve şizofreni gibi bazı bozukluklar koşarak veya tenis oynayarak durdurulamayacak,” dedi. “Elbette egzersiz, kaygı, depresyon, stres ve benlik saygısı sorunlarına yardımcı olabilir ve bu da daha alakalı bir şeye yol açabilir. Ancak risk altındaki insanlarda büyük psikopatolojinin ortaya çıkmasını engellemeyebilir. ”

 

Yetişkinlerin haftada 150 dakika egzersiz yaptıkları öneriler hakkında bütün depresyonlardan çıkılabileceğini sordu. Bir şampiyon powerlifter ve AAU Güç Sporları Onur Listesi üyesi tam olarak çözüm olmadığını söyledi.

 

“WHO yönergelerine gelince, bunlar vitaminler için RDA (önerilen diyet ödeneği) gibi minimum bir gereksinimdir,” Bir çocuk olarak skolyoz geçiren ve bir doktor ona ağır bir şey kaldırmamasını söyledikten sonra halter yapmaya başlayan Robert Herbst, şunları söyledi: .

 

“Hastalıklı fiziksel sağlığı önlemek için tasarlanmışlardır. C vitamininin RDA'sı 60'tır (miligram). Eğer onu yersen, iskorbüt olmayacaksın. 150 dakikalık egzersiz, temel bir sağlık seviyesi sağlayacaktır, ancak insanlar bundan daha iyi durumda olabilir ”dedi.

 

Ve Değilse?

 

Plante, “Bazen kafanızı temizlemek veya kortizol seviyenizi düşürmek için ihtiyacınız olan tek şey 10 dakikadır” dedi. “Bu kardiyo sağlığı için yeterli olmasa da… her hareket egzersiz sayılır. Vücudunuz farkı bilmiyor. Yatağın yapılması ve çöpün çıkarılması, spor salonunda bükülme, germe ve halter kaldırma ile aynıdır. ”


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler