Aloe Vera Şaşırtıcı 7 Faydası

Aloe Vera Şaşırtıcı 7 Faydası
Aloe vera bitkisini, ondan yapılabilecek çeşitli jelleri ve ekstreleri kullanmanın birkaç yolu vardır
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Aloe vera ne işe yarar? Aloe vera neye iyi gelir? Aloe vera jelinin güneş yanığını giderdiği ve yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ama en sevdiğiniz saksı bitkisinin güneş yanığı rahatlaması ve ev dekorundan çok daha fazlası için kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

 

Aloe vera nerede yetişir? Eski Mısır'a kadar uzanan tıbbi amaçlar için uzun bir geçmişe sahiptir. Bitki Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Kanarya Adaları'na özgüdür. Bugün, aloe vera dünya çapında tropikal iklimlerde yetiştirilmektedir. Mide ekşimesini hafifletmekten meme kanserinin yayılmasını potansiyel olarak yavaşlatmaya kadar, araştırmacılar bu evrensel bitkinin ve birçok yan ürününün faydalarını ortaya çıkarmaya başlıyor.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Mide Ekşimesini Giderir - Aloe Vera Reflü


Gerd nedir? Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) sıklıkla mide ekşimesi ile sonuçlanan bir sindirim bozukluğudur. Aloe vera reflü için nasıl kullanılır? 2010 yılında yapılan bir incelemeye göre, yemek zamanında 30 ila 90 ml aloe jeli tüketmenin GERD şiddetini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca sindirim ile ilgili diğer problemleri de hafifletebilir. Bitkinin düşük toksisitesi onu mide ekşimesi için güvenli ve yumuşak bir ilaç haline getirir.

 

Üretimi Taze Tutmak


Cambridge University Press tarafından online yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, aloe jeli ile kaplı domates bitkilerini inceledi. Rapor, kaplamanın sebzeler üzerinde birçok zararlı bakteri türünün büyümesini başarılı bir şekilde engellediğine dair kanıtlar gösterdi. Elmalar ile yapılan farklı bir çalışmada da benzer sonuçlar bulunmuştur. Bu, aloe jelin meyve ve sebzeleri taze tutmaya yardımcı olabileceği ve ürünün raf ömrünü uzatan tehlikeli kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği anlamına gelir.

 

Gargaraya Bir Alternatif - Aloe Vera Gargara


Etiyopya Sağlık Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan bir 2014 araştırmasında, araştırmacılar aloe vera özütünün kimyasal bazlı ağız gargaralarına güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu buldular. Bitkinin sağlıklı bir C vitamini dozu içeren doğal bileşenleri plakları bloke edebilir. Ayrıca kanama veya şişmiş diş etleriniz varsa rahatlama sağlayabilir.


Kan Şekerini Düşürmek İçin Kullanılabilir - Aloe Vera Kan Şekeri


Aloe vera şeker hastalığına iyi gelir mi? Phytomedicine: Uluslararası Fitoterapi ve Fitoparmasi adlı bir araştırmaya göre, günde iki yemek kaşığı aloe vera suyunun içilmesi, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bu, aloe veranın diyabet tedavisinde bir geleceği olabileceği anlamına gelebilir. Bu sonuçlar Fitoterapi Araştırmalarında yayınlanan ve pulpa özütü kullanılan başka bir çalışma ile doğrulanmıştır.

 

Ancak glikoz düşürücü ilaçlar alan diyabetli insanlar, aloe vera tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Diyabet ilaçları ile birlikte aloe vera suyu muhtemelen glikoz sayınızı tehlikeli seviyelere düşürebilir.

 

Doğal Bir Müshildir - Aloe Vera Kabızlık - Aloe Vera Müshil


Aloe vera doğal bir müshil olarak kabul edilir. Bir dizi çalışma, sindirime yardımcı olmak için faydalarını araştırdı. Sonuçlar karışık görünmektedir.

 

Nijeryalı bilim adamlarından oluşan bir ekip, fareler üzerinde bir çalışma yaptı ve tipik aloe veradan yapılan jelin kabızlığı giderebildiğini buldu. Ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan bir başka çalışmada, aloe vera tam izin ekstraktı tüketimi incelendi. Bu bulgular laboratuvar farelerinin kalın bağırsaklarında tümör büyümesini ortaya çıkardı.

 

2002'de Gıda ve İlaç İdaresi, reçetesiz aloe müshil ürünlerinin  yeniden formüle edilmesini istedi.

 

Mayo Clinic, aloe veranın kabızlığı hafifletmek için kullanılabileceğini ancak az miktarda kullanılmasını önermektedir. 0.04 ila 0.17 gram kuru meyve suyu dozunun yeterli olduğunu tavsiye ederler.

 

Crohn hastalığı, kolit veya hemoroidiniz varsa, aloe vera tüketmemelisiniz. Şiddetli karın kramplarına ve ishale neden olabilir. Başka ilaçlar alıyorsanız aloe vera almayı bırakmalısınız. Vücudunuzun ilaçları emme yeteneğini azaltabilir.

 

Aloe Vera Cilt Bakımı


Aloe vera cilde iyi gelir mi? Aloe vera cilde faydası, Aloe verayı cildinizi temiz ve nemli tutmak için kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, bitkinin kuru iklimlerde gelişmesi olabilir. Zorlu koşullardan kurtulmak için bitkinin yaprakları su depolar. Bu su yoğun yapraklar, karmaşık karbonhidratlar adı verilen özel bitki bileşikleriyle birleştiğinde, onu etkili bir yüz nemlendiricisi ve ağrı kesici yapar.

 

Meme Kanseri İle Mücadele Potansiyeli - Aloe Vera Kansere Faydaları


Aloe vera kanser yapar mı? Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan yeni bir çalışma, bitkinin yapraklarındaki bir bileşik olan aloe emodinin terapötik özelliklerine baktı. Yazarlar, bu maddenin meme kanseri büyümesini yavaşlatma potansiyeli gösterdiğini ileri sürmektedir. Bununla birlikte, bu teoriyi ilerletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Uzun Lafın Kısası


Aloe vera bitkisini, ondan yapılabilecek çeşitli jelleri ve ekstreleri kullanmanın birkaç yolu vardır. Araştırmacılar bunu etkin hale getirmek için yeni yöntemler keşfetmeye devam ediyor. Aloe verayı tıbbi bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız, özellikle de ilaç alırsanız doktorunuza danışın.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler