Alkali Diyet

Alkali Diyet

Alkali diyet nedir? Alkali diyet oldukça sağlıklıdır. Sağlıklı yiyeceklerin tüketimini teşvik eder.

Alkali diyet nedir? Alkali beslenme nedir? Alkali diyet, asit oluşturan yiyeceklerin alkali yiyeceklerle değiştirilmesinin sağlığı iyileştirebileceği fikrine dayanan bir diyettir. Alkali diyet nasıl yapılır? Asidik yiyeceklerin (et, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, yumurtalar, tahıllar ve alkol) tüketimi yerine nötr yiyecekler (doğal yağlar, nişastalar ve şekerler) ve alkali yiyecekler (meyveler, kuru yemişler, baklagiller ve sebzeler) tüketerek yapılır. Bu sayede alkali diyet yapanların sağlığının iyileşeceğine inanılır. Ancak durum o kadar da basit değildir. 

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

Alkali Diyet: Kanıta Dayalı Bir İnceleme

Alkali diyet, asit oluşturan yiyeceklerin alkali yiyeceklerle değiştirilmesinin sağlığı iyileştirebileceği fikrine dayanır.

Bu diyetin savunanlar kanser gibi ciddi hastalıklarla bile savaşmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyorlar.

Bu makale, alkali diyetin arkasındaki bilimi incelemektedir.

Alkali Diyet Nedir? Alkali Beslenme Nedir?

Alkali Diyet Neden Gereklidir?

Alkali diyet aynı zamanda asit-alkali diyet veya alkali kül diyeti olarak da bilinir.

Alkali diyetin temel dayanağı vücudunuzun pH değerini - asitlik veya bazlık ölçümü - değiştirebilmesidir.

Metabolizmanız - gıdanın enerjiye dönüştürülmesi - bazen ateşle karşılaştırılır. Her ikisi de katı bir kütleyi parçalayan kimyasal bir reaksiyon içerir.

Bununla birlikte, vücudunuzdaki kimyasal reaksiyonlar yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleşir.

Bir şeyler yandığında, bir kül kalıntısı geride kalır. Benzer şekilde, yediğiniz besinler de metabolik atık olarak bilinen “kül” tortusu bırakır.

Görünüşe göre, bu metabolik atık alkali  (ayrıca nötr de denir) veya asidik olabilir. Bu diyeti destekleyenler, metabolik atığın vücudunuzun asitliğini doğrudan etkileyebileceğini iddia ediyorlar.

Başka bir deyişle, asidik kül bırakan yiyecekleri yerseniz kanınızı daha asidik hale getirir. Alkali kül bırakan yiyecekleri yerseniz, kanınızı daha alkali yapar.

Asit-kül hipotezine göre, asidik külün sizi hastalığa karşı savunmasız bıraktığı düşünülürken, alkali külün koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Daha fazla alkali gıda seçerek, vücudunuzu “alkalize” etmeli ve sağlığınızı iyileştirmelisiniz.

Asidik kül bırakan gıda bileşenleri arasında protein, fosfat ve kükürt bulunurken, alkali bileşenleri arasında kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur (1, 2).

Asitli, alkali veya nötr kabul edilen bazı yiyecek grupları:

  • Asidik: Et, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, yumurtalar, tahıllar ve alkol.
  • Nötr: Doğal yağlar, nişastalar ve şekerler.
  • Alkali: Meyveler, kuru yemişler, baklagiller ve sebzeler.

Özet: Alkali diyetini savunanlara göre, yiyeceklerin yanmasından kalan metabolik atık veya kül, vücudunuzun asitliğini veya bazlığını doğrudan etkileyebilir.

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzdaki Düzenli pH Seviyeleri

Alkali diyeti tartışırken, pH değerini anlamak önemlidir.

Basitçe söylemek gerekirse, pH bir şeyin ne kadar asidik veya bazik olduğunun bir ölçümüdür.

PH değeri 0 ila 14 arasındadır:

  • Asidik: 0.0–6.9,
  • Nötr: 7.0
  • Alkali (veya bazik): 7.1–14.0

Bu diyetin birçok savunucusu, insanların idrarlarının pH'ını alkali (7'nin üzerinde) ve asidik (7'nin altında) olmadıklarından emin olmak için izlemelerini önermektedir.

Bununla birlikte, pH'ın vücudunuzda büyük ölçüde değiştiğine dikkat etmek önemlidir. Bazı kısımlar asidik iken diğerleri alkalindir - belirli bir seviye yoktur.

Mideniz hidroklorik asitle yüklüdür, bu da ona oldukça asidik olan 2–3.5'lik bir pH verir. Bu asitlik yiyecekleri parçalamak için gereklidir.

Öte yandan, insan kanı her zaman hafif alkalidir, pH değeri 7.36-7.44'tür (3).

Kan pH'ınız normal aralığın dışına çıktığında, tedavi edilmezse ölümcül olabilir (4).

Bununla birlikte, bu sadece diyabet, açlık veya alkol alımının neden olduğu ketoasidoz gibi belirli hastalık durumlarında olur. Diyetinizle çok az ilgisi vardır (5, 6, 7).

Özet: pH değeri, bir maddenin asitliğini veya alkaliliğini ölçer. Örneğin, mide asidi oldukça asitlidir, kan ise biraz alkalidir.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet listesi, ketojenik diyet nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

Yiyecekler İdrarınızın pH'ını Etkiler, Kanınızı Değil

Alkali Diyet Nasıl Yapılır? Alkali Beslenmede Olması Gereken Besinler

Kanınızın pH'ının sabit kalması sağlığınız için çok önemlidir.

Normal aralığın dışına çıkarsa, hücreleriniz çalışmayı durdurur ve tedavi edilmezse çok çabuk ölürsünüz.

Bu nedenle vücudunuzun pH dengesini yakından düzenlemenin birçok etkili yolu vardır. Bu asit-baz homeostazı olarak bilinir.

Aslında, normal insanlarda küçük dalgalanmalar görünse de, sağlıklı insanlarda yiyeceğin kanın pH değerini değiştirmesi neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, gıda kesinlikle idrarınızın pH değerini değiştirebilir, etkisi biraz değişken olsa da (1, 8).

İdrarınızdaki asitlerin atılması vücudunuzun kan pH'ını düzenlemesinin ana yollarından biridir.

Büyük bir biftek yerseniz, vücudunuz metabolik atıkları sisteminizden çıkardıkça idrarınız birkaç saat sonra daha asitli olacaktır.

Bu nedenle, idrar pH değeri genel vücut pH'sının ve genel sağlık durumunun zayıf bir göstergesidir. Ayrıca diyet dışındaki diğer faktörlerden de etkilenebilir.

Özet: Vücudunuz kan pH seviyesini sıkıca düzenler. Sağlıklı insanlarda diyet, kan pH'ını önemli ölçüde etkilemez. Ancak idrar pH'ını değiştirebilir.

Asit Oluşturan Yiyecekler ve Osteoporoz

Osteoporoz, kemik mineral içeriğinde azalma ile karakterize olan ilerleyici bir kemik hastalığıdır.

Özellikle menopoz sonrası kadınlar arasında yaygındır ve kemik kırılma riskinizi büyük ölçüde artırabilir.

Alkali diyet savunucularının çoğu, sabit bir kan pH'ı sağlamak için vücudunuzun, yediğiniz asit oluşturan gıdalardaki asitleri tamponlamak için kemiklerinizden kalsiyum gibi alkali mineraller aldığına inanır.

Bu teoriye göre, standart Batı diyeti gibi asit oluşturan diyetler kemik mineral yoğunluğunda bir kayba neden olacaktır. Bu teori "osteoporozun asit-kül hipotezi" olarak bilinir.

Bununla birlikte, bu teori, asitlerin çıkarılması ve vücut pH'ının düzenlenmesi için temel olan böbreklerin işlevini görmezden gelir.

Böbrekler, vücudunuzdaki kan pH'ını yakından yönetmesini sağlayan, kanınızdaki asitleri nötralize eden bikarbonat iyonları üretir (9).

Solunum sisteminiz ayrıca kan pH'ını kontrol etmede rol oynar. Böbreklerinizdeki bikarbonat iyonları kanınızdaki asitlere bağlandığında, soluduğunuz karbondioksiti ve idrar olarak attığınız suyu oluştururlar.

Asit-kül hipotezi aynı zamanda osteoporozun ana itici güçlerinden birini de görmezden geliyor - kemikteki protein kollajen kaybı (10, 11).

İronik olarak, bu kolajen kaybı, diyetinizdeki düşük seviyelerde iki asit, ortosilik asit ve askorbik asit veya C vitamini ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır (12).

Diyet asidini kemik yoğunluğuna veya kırılma riskine bağlayan bilimsel kanıtların karıştırıldığını unutmayın. Birçok gözlemsel çalışma bir ilişki bulamazken, diğerleri önemli bir bağlantı tespit etmişlerdir (13, 14, 15, 16, 17).

Daha hassas olma eğiliminde olan klinik denemeler, asit oluşturan diyetlerin vücudunuzdaki kalsiyum seviyelerine etkisi olmadığı sonucuna varmıştır (9, 18 ,19).

Hatta, bu diyetler kalsiyum tutulmasını artırarak kas ve kemiğin onarımını uyaran IGF-1 hormonunu aktive ederek kemik sağlığını iyileştirir (20, 21).

Bu nedenle, yüksek proteinli, asit oluşturan bir diyet muhtemelen daha iyi kemik sağlığı ile bağlantılıdır - daha kötü değil.

Özet: Her ne kadar kanıtlar karışık olsa da, çoğu araştırma asit oluşturucu diyetlerin kemiklerinize zarar verdiği teorisini desteklememektedir. Asidik bir besin olan protein faydalı gibi bile görünmektedir.

Asitlik ve Kanser

Birçok insan kanserin sadece asidik bir ortamda büyüdüğünü ve hatta alkali bir diyetle tedavi edilebileceğini savunuyor.

Bununla birlikte, diyete bağlı asidoz, ya da diyetin neden olduğu kan asiditesinin artması ve kanser arasındaki ilişkinin kapsamlı bir incelemesi, doğrudan bir bağlantı olmadığı sonucuna varmaktadır (22, 23).

İlk olarak, gıda kan pH'ını önemli ölçüde etkilemez (8, 24).

İkincisi, yemeğin kanın veya diğer dokuların pH değerini önemli ölçüde değiştirebileceğini varsaysanız bile, kanser hücreleri asitli ortamlarla sınırlı değildir.

Aslında, kanser normal vücut dokusunda büyür. Bu da alkali pH 7.4'tür. Birçok deney alkali bir ortamda kanser hücrelerini başarılı bir şekilde büyütmüştür (25).

Tümörler asidik ortamlarda daha hızlı büyürken, tümörler bu asidik ortamı kendileri oluşturur. Kanseri yaratan asidik ortam değil, asidik ortamı yaratan kanserdir (26).

Özet: Asit oluşturan diyet ile kanser arasında bağlantı yoktur. Kanser hücreleri ayrıca alkali ortamlarda da büyür.

Alkali beslenme sağlık için gerçekten faydalı mı? - Yerelin Gündemi

Ata Diyetleri ve Asitliği

Asit-alkali teorisinin hem evrimsel hem de bilimsel açıdan incelenmesi, tutarsızlıklar ortaya koymaktadır.

Tarım öncesi insanların %87'sinin alkali diyetler yediğini tahmin eden bir çalışma, modern alkali diyetin ardındaki temel argümanı oluşturdu (27).

Daha yeni araştırmalar, tarım öncesi insanların yarısının net alkali oluşturucu diyetler yediğini, diğer yarısının ise net asit oluşturucu diyetleri yediğini tahmin ediyor (28).

Uzak atalarımızın çok çeşitli iklimlerde çeşitli yiyeceklere erişimle yaşadığını unutmayın. Aslında, asit oluşturucu diyetler ekvatorun kuzeyine, tropik alanlardan uzağa gittikçe daha yaygındı (29).

Avcı toplayıcıların yaklaşık yarısının net asit oluşturucu bir diyet yediği gerçeğine rağmen, modern hastalıkların çok daha az yaygın olduğuna inanılmaktadır ( 30 ).

Özet: Güncel çalışmalar, atalardan kalma diyetlerin yaklaşık yarısının, özellikle ekvatordan uzak yaşayan insanlar arasında asit oluşturduğunu göstermektedir.

Uzun Lafın Kısası

Alkali diyet oldukça sağlıklıdır. İşlenmiş abur cuburları kısıtlarken meyvelerin, sebzelerin ve sağlıklı bitkisel yiyeceklerin tüketimini teşvik eder.

Bununla birlikte, diyetin alkalileştirici etkileri nedeniyle sağlığı artırdığı fikri şüphelidir. Bu iddialar, güvenilir bir insan araştırması tarafından kanıtlanmamıştır.

Bazı araştırmalar, popülasyonun çok küçük bir alt kümesinde pozitif etkiler göstermektedir, protein açısından düşük bir alkalize edici diyet, kronik böbrek hastalığı olan insanlara yarar sağlayabilir (31).

Genel olarak, alkali diyet sağlıklıdır. Çünkü gerçek ve işlenmemiş gıdalara dayanır. Avantajları pH seviyeleri ile ilgisi yoktur.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın