Alerjilerden Nasıl Kurtulurum? Alerjiden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Alerjilerden Nasıl Kurtulurum? Alerjiden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?
Alerjilerinizden tamamen kurtulmanız her zaman mümkün olmayacaktır, ancak belirtilerinizi azaltabilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Alerji Nedir?

 

Alerjiler her zamankinden daha yaygın hale geliyor. Alerjileriniz hayatınızı etkiliyorsa, onlardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

 

Alerjiler, bağışıklık sisteminiz zararsız bir maddeyi yabancı bir istilacı olarak gördüğünde ortaya çıkar. Bu maddeyle veya alerjenle temas ettiğinizde, bağışıklık sisteminiz antikorları serbest bırakır. Antikorlar, histamin gibi kaşıntı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomlara neden olan kimyasallar üretir. Yaygın alerjenler şunları içerir:

 

 

Bir gıda alerjisinden kurtulmanız pek olası değildir. Ancak bazen çocuklar gıda alerjilerini aşabilir. Bununla birlikte, çevresel alerjilerden kurtulabilirsiniz. Alerjilerinizi yönetmek ve muhtemelen ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek amacıyla okumaya devam edin.

 

Yaygın Gıda Alerjileri Nelerdir? ve Yaygın Olmayan 8 Gıda Alerjisi konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek gıda alerjisine neden olan yiyecekler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Çeşitli gıdalara alerjiniz varsa sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak sizin için daha da zor olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)


Alerjilerin Sizi Etkilemesini Nasıl Önleyebilirsiniz? Alerji Nasıl Geçer? Alerjiden Korunmak için Ne Yapılmalı?

 

Alerjiler yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilir. Alerji semptomlarını tedavi etmek için birçok seçenek mevcut olsa da birçok kişi daha iyi bir çözüm istemektedir. Alerji belirtilerinizin sizi rahatsız etmesini önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır.

 

Alerji İğneleri

 


Alerji iğneleri de alerjen olarak bilinir. Şiddetli alerji semptomları olan kişiler için uzun vadeli bir tedavi seçeneğidir. Alerji iğneleri, aşağıdaki gibi semptomları azaltabilir:

 

 

Aşağıdakiler dahil çoğu tetikleyici için faydalı olabilirler:

 

 

Alerji iğneleri, sizi alerjiniz olan şeylere karşı duyarsızlaştırarak çalışırlar. Alerjilerinize polen ve kediler neden oluyorsa, enjeksiyonlarınız küçük miktarlarda polen ve kedi tüyü içerecektir. Doktorunuz zamanla enjeksiyonunuzdaki alerjen miktarlarını artırır.

 

Üç ila beş yıl boyunca sık aralıklarla alerji iğneleri yapılır. İlk birkaç ayda haftada iki kez enjeksiyon için doktorunuza gitmeniz gerekecektir. Bundan sonra, birkaç haftada bir gitmeniz gerekecektir. Semptomlarda bir düşüşün fark edilmesi aylar alabilir.

 

Tedavi tamamlandıktan sonra, birçok kişi hayatlarının geri kalanında alerjisi olmadan devam ederler. Bununla birlikte, bazı insanlar, aşıları durdurduktan sonra semptomların geri geldiğini görebilir.

 

Ev HEPA Filtreleri

 

Hava filtreleri ve temizleyiciler, alerjenleri evinizin içindeki havadan uzaklaştırmak için tasarlanmıştır. Farklı hava filtresi türleri vardır ve bazıları diğerlerinden daha iyi çalışır.

 

Evinizdeki havayı temizlemek için ısıtma, havalandırma veya klima sisteminize bir hava filtresi takılabilir. Evinizde zorunlu havalandırma varsa, mevcut filtrenizi yüksek verimli bir partikül hava (HEPA) filtresine geçirmek büyük bir fark yaratabilir.

 

Bu filtreler, hava geçerken parçacıkları yakalayarak çalışır. Alerjenleri gidermek amacıyla evinize gelip havalandırma kanallarınızı temizlemesi için bir profesyonel de kiralayabilirsiniz. Bu işlem pahalı olabilir, ancak 2 ila 5 yılda bir defadan fazla yapmanız gerekmez.

 

HEPA filtreleri, aşağıdakiler dahil büyük partikülleri havadan uzaklaştırmada harikadır:

 

 • toz akarları
 • polen
 • evcil hayvan kepeği
 • bazı küf türleri

 

Ayrıca virüsler, bakteriler ve duman gibi daha küçük parçacıkları da filtreleyebilirler. Doğru kullanıldığında, HEPA filtreleri belirli bir boyutun üzerindeki partiküllerin yaklaşık yüzde 99,9'unu ortadan kaldırabilir.

 

Hava sisteminiz yoksa taşınabilir bir HEPA filtresi alabilirsiniz. Bu mekanik filtreler kirli havayı emer, partikülleri filtre içinde tutar ve temiz havayı serbest bırakır. Bu makineler küçük alanlar için tasarlanmıştır ve yalnızca belirli bir miktarda havayı filtreleyebilir. Bunları yatak odanız, ofisiniz veya oturma odası gibi en çok vakit geçirdiğiniz yerlerde bulundurabilirsiniz.

 

HEPA filtreleri en çok beğenilen hava filtresi türüdür, ancak satın almadan önce araştırmanızı yapmalısınız. Filtrenizin veya hava temizleyicinizin onaylı olup olmadığını kontrol edin.

 

Hipoalerjenik Yatak

 


Gününüzün yaklaşık üçte biri yatakta geçiyor. Yatak odanızı alerjisiz bir bölge haline getirmek, gün boyunca kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Çarşaflarınız, yastıklarınız ve yorganlarınız toz akarları, evcil hayvan tüyleri ve küf için rahat bir alan oluşturur.

 

Hipoalerjenik yatak, bu alerjenlere karşı etkili bir bariyer sağlayan malzemelerden yapılır. Bu, alerjenlerin yastıklarınızın ve yorganlarınızın içinde birikmesini önler.

 

Kolayca temizlenecek şekilde tasarlanan hipoalerjenik yatak, sık yıkama döngüsünün aşınmasına dayanabilir. Yatağınızı sıcak suyla yıkamak, alerjenlerin birikmesini önlemek için çok önemlidir.

 

Hipoalerjenik yorganlar ve yastıklar genellikle kuş tüyü içermez çünkü kaz tüyü ile yapılan yatak örtüleri toz akarlarını ve küfü kolayca biriktirir. Kuş tüyü yatakların yıkanması ve kurutulması da çok zordur.

 

Hipoalerjenik yatak takımları tahriş edici kimyasallar içermez, bu nedenle hassas cilde sahip kişiler için de iyi bir seçenektir.

 

Ayrıca bir de alabilirsiniz alerjene dayanıklı bir yatak kılıfı, alerji semptomlarınızı bir hava temizleyiciden daha iyi azaltabilir.

 

Alerjinizi Geçirmek için Atabileceğiniz Diğer Adımlar

 

Dışarıdayken kendinizi alerjilerden korumak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, ancak evinizi olabildiğince alerjisiz hale getirmeye çalışmalısınız. Çeşitli alerjen azaltıcı teknikleri birleştirmek sizi daha rahat ettirebilir.

 

Bu teknikler şunları içerir:

 

 • Evcil hayvan tüylerini azaltın. Hipoalerjenik bir köpek sahibi olmayı düşünün ya da köpeğinize veya kedinize kepek birikimini azaltmak için haftalık banyo yaptırın. Evcil hayvanınızın uzun tüyleri varsa, onları traş ettirmeyi düşünün. Köpeğinizi veya kedinizi yatak odanızdan uzak tutun.
 • Toz akarlarını ortadan kaldırın. Evinizi temiz ve düzenli tutun, duvardan duvara halılardan kurtulun ve evinizi toz akarlarından uzak tutmak için mobilya minderlerinin üzerine koruyucu örtüler koyun.
 • Vakum. HEPA filtre içeren bir vakumla haftada iki kez vakumlama, havadaki alerjenleri azaltır.
 • Nem alın. Küf, nemli ve sıcak ortamlarda büyür. Duştan sonra banyonuzu havalandırın veya havadaki nemi emmek için bir nem giderici çalıştırın.
 • Ev bitkilerinden kurtulun. Ev bitkileri, toz akarları ve küf sporları için harika bir yuva oluştururlar. Ev bitkilerinin sayısını azaltın ve kuru çiçeklerden kurtulun.
 • Hamam böceklerini kontrol edin. Yiyecekleri dışarıda bırakmaktan kaçının.

 

Alerji Belirtilerinizi Nasıl Yönetebilirsiniz? Alerji İlaçları

 

Alerji belirtilerini önlemek her zaman mümkün değildir. Genellikle semptomları yalnızca ortaya çıktıkça tedavi edebilirsiniz. Aşağıdakiler dahil birçok reçeteli ve reçetesiz seçenek mevcuttur:

 

 • antihistaminikler (Zyrtec, Allegra, Claritin)
 • dekonjestan burun spreyleri (Afrin)
 • kortikosteroid burun spreyleri (Rhinocort, Flonase)
 • antihistamin veya kortikosteroid göz damlası
 • oral dekonjestanlar (Zyrtec D, Allegra D)
 • kortikosteroid astım anhalatörleri

 

Neye Alerjim Var? Neye Alerjim Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

 


Alerjiniz olan maddelerin belirlenmesi, alerji tedavisinin kritik bir parçasıdır. Bu şekilde, gelecekte onlardan kaçınabilirsiniz.

 

Alerji testi nasıl yapılır? Pek çok farklı alerji türü vardır, bu nedenle doktorunuza belirtilerinizi teşhis etmek için en iyi alerji testlerini sorun. Çoğu zaman, alerji uzmanları cilt delme testleri yapar. Bunlar, bir reaksiyonu tetikleyip tetiklemediklerini görmek için küçük miktarlarda birkaç yaygın alerjen enjekte etmeyi içerir. Deri prik testleri alerji iğnelerinden farklıdır.

 

Alerjiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek alerji hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Alerjilerinizden tamamen kurtulmanız her zaman mümkün olmayacaktır, ancak belirtilerinizi azaltabilirsiniz. Evinizde alerjenlerle karşılaşma olasılığınızı azaltmak için atabileceğiniz birçok adım da vardır. Evinizi alerjenlerden kurtarmak için farklı taktiklerin bir kombinasyonu gerekecektir.

 

Uzun süreli immünoterapi tedavilerini de düşünebilirsiniz. Bu arada, semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Çeşitli gıdalara alerjiniz varsa sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak sizin için daha da zor olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler