Diyetteyken Ne Yenir? Diyetteyken Tüketebileceğiniz 18 Sağlıklı Atıştırmalık

Diyetteyken Ne Yenir? Diyetteyken Tüketebileceğiniz 18 Sağlıklı Atıştırmalık
Diyetteyken atıştırmalık ne yenir? Diyet atıştırmalıklar nelerdir? Sağlıklı atıştırmalıklar, diyetteyken gece ne yiyebilirim? Sağlıklı atıştırmalık seçenekleri yemek isteklerinizi tatmin edebilir ve diyetinize besleyici katkılar olarak hizmet edebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Atıştırmalık diyet yiyecekler, diyet atıştırmalıklar, sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir? Birçok insan, özellikle diyetteyken sağlıksız yiyecekler yeme dürtüsü yaşar.

 

Aslında, insanların yaklaşık %50'sinin düzenli olarak yiyecek istekleri yaşadıkları düşünülmektedir. Bu da sağlıklı yeme girişimlerini rayından çıkarabilir (1 ).

 

Bununla birlikte, bazı sağlıklı gıdalar oldukça hoşgörülü hisseder. Sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir? Atıştırmalık diyet yiyecekler, sağlıklı diyet atıştırmalıklar nelerdir? Bu makale, diyetinizi sabote etmeden yemek yeme isteğinizi tatmin edebilecek 18 sağlıklı gıdayı detaylandırıyor. İşte diyetteyken yenmesi gerekenler, diyetteyken yenilebilecek şeyler (2 ).

 

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

1. Taze Meyve

 

Diyette meyve yenir mi? Şeker özlemi çektiğinizde meyve doğal olarak çok tatlı ve mükemmel bir seçimdir.

 

Harika tada ek olarak, meyve son derece besleyici bir atıştırmalıktır. Sağladığı prebiyotik lif çok az kalori, antioksidanlar ve faydalı bitki bileşimi sağlar (3 , 4 ).

 

Ayrıca, meyve yemek daha iyi sağlık ve kalp hastalığı ve obezite gibi daha düşük hastalık riski ile bağlantılıdır (5 , 6 ).

 

Bir 2015 incelemesi, günde 300 gram (veya 4 porsiyon) meyve yemenin kalp hastalığı riskini %16 azalttığını bulmuştur (7 ).

 

Diyette meyve tüketimi sırasında meyvelerinizi bir tatlı gibi olması için, biraz bitter çikolataya batırmayı veya karışık bir meyve kasesi yapmayı deneyin.

 

2. Yoğurt

 

Yoğurt gerçekten sağlıklıdır.

 

Protein açısından yüksek ve düşük şeker içerir. İyi bir kalsiyum, B vitamini ve faydalı bakteri kaynağıdır.

 

Bu besin bileşimi onu hem kemik hem de sindirim sağlığınız için harika bir gıda yapar (8 , 9 ).

 

Diyette yoğurt yenir mi? Diyetteyken yenilecek yemeklerin yanına yoğurt güzel eşlik edecektir. Diyette yoğurtla ne yenir? Yoğurdunuzu meyve ile doldurmak ek sağlık yararları ve besinler sağlayabilir (10 ).

 


3. Sıcak Bir İçecek

 

Kalori alımınızı izlemeye çalışıyorsanız, kendinize sıcak bir içecek yapmayı deneyin.

 

Diyette ne içilir? Diyette ne içebilirim? Diyetteyken yenilen yemeklerden sonra sıcak kahve, çay veya espresso içmek, tatlıların cazibesinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

Ayrıca bir şey yapma ihtiyacını da karşılayabilir ve daha sonra açlık özleminden uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

 

Kahve, peptid YY adı verilen bir doygunluk hormonu miktarını bile artırabilir (11 ).

 

Peptid YY, kalori alımınızı azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilecek iştah baskılayıcı bir etkiye sahiptir (12 , 13 ).

 

4. Atıştırmalık Bar

 

Birçok atıştırmalık bar yüksek şekerli abur cubur olmasına rağmen, diyetinize çok sayıda faydalı besin ekleyebilecek sağlıklı yiyecekler bulmak veya yapmak mümkündür.

 

Bir atıştırmalık bar seçerken, minimum işlenmiş ve meyve veya yulaf gibi tüm yiyecekleri içeren bir tane arayın.

 

Diyet bar önerileri, sofra şekeri, Hindistan cevizi şekeri veya şeker şurubu gibi ilave şeker içermediğinden emin olmak için diyet barların etiketini kontrol edin.

 

Beslenme etiketleriyle kafanız karıştıysa ve hangi barların uygun olduğundan emin değilseniz, kendi atıştırmalık barınızı yapmayı deneyebilirsiniz.

 

5. Bitter Çikolata

 

Diyette bitter çikolata yenir mi? Diyet yapanlar bitter çikolata yiyebilir mi? Diyetteyken yenecek tatlılardan çikolataya özlem duyuyorsanız, normal sütlü çikolatanızı az miktarda bitter çikolata ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

En az %70 kakao ile yapılan bitter çikolata sadece lezzetli değil, aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içerir.

 

Bitter çikolata faydaları, diyetinize bitter çikolata eklemek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (14 , 15 ).

 

Ancak, yine de porsiyon boyutunuzu izlemeniz gerekir. Küçük miktarlar sağlık yararları ile bağlantılı olsa da, daha büyük miktarlar diyetinize çok fazla şeker katacaktır ve aynı koruyucu etkilere sahip olmayabilir (16).

 

Özleminizi tatmin etmek için küçük bir kare ya da iki kare tüketebilirsiniz.


6. Meyve ve Fındık Ezmesi

 

Fındık ezmesine batırılmış meyve, sağlık bilincine sahip insanlar arasında popüler olan lezzetli bir atıştırmalıktır.

 

Diyetteyken yenilecek meyveleri az miktarda fındık ezmesi yemek, tatlı ve gevrek bir tat ile özlemi tatmin etmenin mükemmel bir yolu olabilir.

 

Bu atıştırmalık, meyvede bulunan tüm vitaminleri, mineralleri ve liflerin yanı sıra fındıklarda bulunan sağlıklı yağlar, proteinler ve faydalı bitki bileşiklerini sağlar (5 , 17 ).

 

Atıştırmalıklarınızın mümkün olduğunca sağlıklı olduğundan emin olmak için porsiyon boyutunuzu izleyin, diyetteyken yenmemesi gereken meyvelere dikkat edin ve sadece fındık içeren ezme seçin.

 

"Porsiyon boyutu, kalori hesaplamak bunlar beni daha fazla strese sokuyor. Ben sadece kalıcı şekilde kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında).

 

7. Süzme Peynir

 

Süzme peynir nedir? Süzme peynir, kalorisi düşük ancak çok besleyici olan hafif aromalı bir peynir ürünüdür.

 

Kupa başına sadece 163 kalori içermesine rağmen, yaklaşık %70 protein içerir ve iyi miktarda kalsiyum, B12 vitamini ve riboflavin (B2) içerir ( 18 ).

 

Diyette süzme peynir yenir mi? Süzme peynirinin yüksek protein ve düşük kalorili içeriği, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, gerçekten iyi bir atıştırmalık seçimi yapabilir.

 

Bunun nedeni, süzme peynir gibi süt ürünlerinden yüksek miktarda protein alımının, insanların daha uzun süre daha doygun hissetmelerine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu da daha az yemenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir (19 , 20 , 21 ).

 

8. Muzlu Dondurma

 

Tatlı ve kremsi dondurmayı özlüyorsanız, kendinize bu sağlıklı alternatifi yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Diyet muzlu dondurma tarifi, muzlu dondurma, olgun muzları bir mutfak robotunda karıştırıp en az bir saat dondurmak suretiyle yapılır.

 

Bu atıştırmalık sadece kremsi ve lezzet dolu değil, aynı zamanda kalorilerde çok daha düşük ve lifi normal dondurmadan daha yüksektir ( 22 , 23 ), diyetteyken yenecek tatlılardan biridir.

 

Bu atıştırmalığı daha ilginç hale getirmek istiyorsanız, lezzeti artırmak için süt, meyve veya baharat gibi diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz.

 

9. Patlamış Mısır

 

Patlamış mısır, özellikle cips atıştırmaya eğilimliyseniz, kalorinizi arttırmadan özleminizi tatmin etmek için harika bir atıştırmalık olabilir.

 

Ancak, sağlıklı bir patlamış mısır seçerek hazırlamak, porsiyon büyüklüğü ve seçimi önemlidir.

 

3 fincan (yaklaşık 30 gram) sade patlamış mısır 100'den fazla kalori içerir. Ancak şeker veya karamelle tatlandırılmış büyük porsiyonlar yemek kalorilerin toplandığı anlamına gelebilir ( 24 , 25 ).

 

Buna ek olarak, ev yapımı,  patlamış mısır kalorilerde, sıcak yağda patlamış mısırdan çok daha düşüktür. Sağlıksız içerikler ve kalorilerle dolu önceden paketlenmiş mikrodalga çeşitlerinden kaçının.

 

Diyette patlamış mısır yenir mi? Diyette patlamış mısır yenilir mi? Sade veya hafif tuzlu patlamış mısır seçerek ve porsiyon boyutunuzu izleyerek patlamış mısır atıştırmalarınızı sağlıklı tutabilirsiniz.


10. Sebze Cipsleri

 

Sebze cipsi, patates cipsi özlemi olanlar için başka bir seçimdir.

 

Patates cipsi gibi yapılırlar. Ancak patates yerine deniz yosunu, lahana veya yaban havucu gibi sebzelerden yapılırlar.

 

Bununla birlikte, bu cipslerin bazı ticari markaları normal patates cipsi kadar kalori, tuz ve yağ bakımından yüksek olabilir.

 

Sebze cipsi seçtiğinizde düşük kalorili ve sağlıklı bir atıştırmalık yediğinizden emin olmak için evde kendiniz yapmayı deneyin.

 

11. Zeytin

 

Diyette zeytin yenir mi? Yiyecek bir şeyler için özlem duyuyorsanız ancak kalori alımınızı izlemeniz gerekiyorsa, zeytin atıştırmayı deneyin.

 

Zeytin nedir? Zeytin, Akdeniz diyetinde genellikle zeytinyağı şeklinde bulunan küçük, çekirdeksiz bir meyvedir (26 ).

 

Kalorileri düşüktür ve çok çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerirler.

 

Zeytin faydaları, Ek olarak, zeytinlerde bulunan ana yağ olan oleik asit, azalmış iltihaplanma ve gelişmiş kalp sağlığı dahil bazı sağlık yararları ile bağlantılıdır (27 ).

 

12. Edamame

 

Edamame nedir? Edamame olgunlaşmamış soya fasulyesidir. İnsanlar genellikle onları kaynatır ve daha sonra lezzetli bir atıştırmalık için tüketirler.

 

Biraz tuzlu bir şey arıyorsanız, edamame fasulyesi mükemmel bir seçimdir.

 

Bu düşük kalorili atıştırmalık lif, protein ve K vitamini ve folat dahil olmak üzere bir dizi vitamin ve mineral bakımından zengindir. Edamame kalori, 1 bardak (155 gram) edamame yaklaşık 190 kalori ve 17 gram protein içerir ( 28).

 

Ayrıca K vitamini için %52 RDI ve folat için %100'den fazla RDI içerir.

 

Bu, edamameyi gerçekten sağlıklı bir atıştırmalık ve tuzlu isteklerinizi bastırmak için mükemmel bir seçim yapar.

 

13. Miso Çorbası

 

Diyette ne çorbası içilir? Miso çorbası tuzlu isteklerle başa çıkmak için de mükemmel bir seçim olabilir.

 

Ana maddesi Miso macunu, soya fasulyesini tuz, tahıl ve koji adı verilen bir mantar türü ile fermente ederek yapılır.

 

Bu Japon çorbası sadece lezzetli ve düşük kalorili değil, iyi bir lif, protein, faydalı bitki bileşikleri ve oldukça az vitamin ve mineral kaynağıdır ( 29 ).

 

Ayrıca birkaç sağlık yararıyla da bağlantılıdır.

 

Örneğin, bir çalışmada düzenli olarak miso çorbası yiyen Japon kadınların meme kanseri riski daha düşüktü (30 ).

 

Bir başka çalışmada, miso çorbası gibi soya bazlı gıdalardan çok fazla bitki bileşiği tüketen Japon kadınların inme riski daha düşüktü (31 ).


14. Kuru Yemiş Karışımı

 

Kurutulmuş meyve ve kuru yemişlerden oluşan kullanışlı bir atıştırmalıktır.

 

Kesin tarif değişebilir. Ancak tatlı ve tuzlu bir şeyi özlüyorsanız, kuru yemiş ve meyve kombinasyonu mükemmel bir seçim yapabilir.

 

Ayrıca diyetinize biraz kuru yemiş eklemenize yardımcı olabilir.

 

Kuru yemiş, çok çeşitli yararlı besinler içerir ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla bağlantılıdır (17 , 32 , 33 ).

 

Ayrıca, tehlikeli, küçük LDL kolesterol partiküllerini düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirler (34 ).

 

Ancak, porsiyon boyutunuzu izleyin. Bir fincan karışım yaklaşık 700 kalori içerir. Bu nedenle aşırı yemeyi önlemek için bir avuç içine sadık kalın.

 

Diyet sürecinde yediklerinizin kalorisini hesaplamak kalori açığı oluşturmak gerektiği için oldukça önemlidir. Eğer "Ben kalori hesaplarken stres oluyorum." diyorsanız online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

15. Hurmalar

 

Hurmalar genellikle kurutulduktan sonra tüketilen bir tür çekirdeksiz meyvedir. Hurma çeşitleri de oldukça fazladır.

 

Çok tatlıdırlar ve yüksek miktarda şeker içerirler.

 

Bununla birlikte, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve lif, potasyum, demir ve bir dizi faydalı bitki bileşiği içerir (35). Bu nedenle hurma diyeti uygulayanlar dahi vardır. Siz hurma diyeti yapanları duydunuz mu?

 

Diyette hurma yenir mi? Tatlı bir şey arıyorsanız, vücudunuza diğer faydalı besinleri sağlarken birkaç tatlı krizlerinizi tatmin etmeye yardımcı olabilir.

 

Ayrıca, diyette hurma tüketimi için tatlı ve gevrek bir atıştırmalık için içlerini bademle doldurmayı deneyin.

 

16. Soğuk İçecekler

 

Susuzluğunuzu gidermek ve normal sudan başka bir şeye olan ihtiyacınızı karşılamak için daha sağlıklı bir alternatif kullanmayı deneyin.

 

Diyette soğuk ne içilir? Buzlu çay veya soda içmeyi deneyebilirsiniz.

 

Farklılık için buz ve bir dilim limon eklemeyi deneyin.

 

17. Kuru Meyve

 

Diyette kuru meyve yenir mi? Şeker arzusuna yatkınsanız, kuru meyveler diyet ihtiyacınızı giderirken diyetinize gerçekten yararlı besinler ekleyebilir.

 

Hazırlanması çok kolay olmasının yanı sıra, kuru meyveler çok besleyicidir.

 

Tatlı, lif oranı yüksek ve zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Yüksek antioksidan içeriği, sizi kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklardan korumada rol oynayabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip oldukları anlamına gelir (36 , 37 , 38 ).

 

18. Sebzeli Humus

 

Diyette humus yenir mı? Açsanız ve lezzetli bir atıştırmalık istiyorsanız, humusa batırılmış sebzeleri deneyin.

 

Humus ne demek? Humus, daha iyi kalp sağlığıyla bağlantılı olan sağlıklı Akdeniz diyetinin vazgeçilmezleri olan humus yapımı nohut, sarımsak ve zeytinyağıyladır (39 ).

 

Bu atıştırmalığı sebze ile yemek, sebze alımınızı artırabilir ve diyetinize değerli besinler ekleyebilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Gıda istekleri ile başa çıkmak zor olabilir.

 

Neyse ki, bu makaledeki sağlıklı atıştırmalık seçenekleri isteklerinizi tatmin edebilir ve diyetinize besleyici katkılar olarak hizmet edebilir.

 

Mümkünse, abur cuburlara ulaşmaktan kaçınmak için önceden planlamayı ve sağlıklı atıştırmalıkları hazırlamayı deneyin.

 

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Seda 09 Şubat 2021

Güzel !!!!!!😁

elif sare er 23 Ekim 2020

çok teşekkürler bende bu sabah baktım bunlara. Asında pazartesi başlıyacaktım diiyete ama bugün başlamaya karar verdim.

ELİFNAZ 07 Ekim 2020

DİYYETTEKİLER İÇİN SÜPER
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler