5 Lokma Diyeti İncelemesi: 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 Lokma Diyeti İncelemesi: 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?
5 lokma diyeti, kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanan bir diyettir, güvenli ve etkili olup olmadığını ve kilo kaybı için etkilerini gözden geçirdik.
New Life B12 Plus 60 Tablet

 

5 lokma diyeti, en sevdiğiniz yiyecekleri yemenize izin verirken etkileyici kilo kaybı vaat eden bir diyettir.

 

Kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanmaktadır. Savunucuları takip etmesi kolay kılavuz ilkeleri ve hızlı sonuçları konusunda çılgına dönmektedir.

 

Bununla birlikte bazıları aşırı düşük kalorili içerik, potansiyel besin eksikliği ve yüksek kilo geri kazanma riski dahil olmak üzere, bu diyetin endişe verici bazı yönleri olduğunu ifade eder.

 

Bu makale, 5 lokma diyetini ve kilo kaybı için işe yarayıp yaramadığını gözden geçirmektedir.

 

PUAN DAĞILIMI
 • Genel Puan: 2.5
 • Hızlı Kilo Kaybı: 4
 • Uzun Süreli Kilo Kaybı: 1
 • Takip Etmesi Kolay: 3
 • Beslenme Kalitesi: 2

 

Özet: 5 lokma diyeti kalorileri saymadan, yiyecek seçimlerini sınırlamadan veya egzersiz yapmadan hızlı kilo vermeyi vaat eden, düşük kalorili bir diyettir. Kısa süreli kilo kaybına neden olsa da birkaç dezavantajı vardır.

 

 

5 Lokma Diyeti Nedir?

 

5 lokma diyeti, 2007 yılında Dr. Alwin Lewis tarafından “Why Weight Around?” adlı kitabının bir parçası olarak yaratıldı.

 

Bu düşük kalorili diyet kalorileri saymadan, sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmeden veya düzenli egzersiz yapmadan hızlı kilo kaybı vaat ediyor.

 

Bu diyet midenizin boyutunu azaltan ameliyat olan gastrik bir bypasstan bekleyeceğiniz aynı kilo verme sonuçlarını size sunmak içindir.

 

Diyet, takipçilerinin yiyecek tüketimlerini öğün başına sadece 5 lokma ile sınırlayarak her hafta 6.8 kilogram kadar kaybedebileceklerini ileri sürüyor.

 

Özet: 5 lokma diyeti, çok kısa sürede, ameliyat olmadan, özel diyet yiyecekleri olmadan, kalori saymadan veya egzersiz yapmadan çok kilo vermenize yardımcı olacak çok düşük kalorili bir diyettir.

 

5 Lokma Diyeti Nasıl Takip Edilir

 

5 Lokma Diyetinin temel dayanağı, gastrik bypass ameliyatı geçirmiş bir kişi gibi yemek yemeyi öğrenerek, işleme ihtiyaç duymadan kilo vermenizdir.

 

Buna göre porsiyon ebatları, günde maksimum 10–12 normal büyüklükte lokmalarla sınırlıdır. Bu plana hemen başlayabilir  birkaç gün veya hafta içinde tüketiminizi kademeli olarak azaltabilirsiniz.

 

5 lokma diyeti, kahvaltıyı atlayıp sadece siyah kahve içmenizi önerir. Toplam lokma sayısı öğün başına beşi geçmediği sürece, öğle ve akşam yemeklerinde ne isterseniz yiyebilirsiniz.

 

Hiçbir yiyecek limit dışı olmasa da, yemek başına en az bir lokma - veya günde en az iki - et, balık, yumurta, süt, tofu veya baklagiller gibi protein yönünden zengin bir kaynaktan gelmelidir.

 

Ayrıca, her gün en fazla bir iki,  lokmalık atıştırmalık için öğün aralarında bir şeyler yiyebilir ve sınırsız miktarda kalorisiz içecekler içebilirsiniz.

 

Düşük yoğunluklu egzersizlere izin verilir. Ancak bu diyet için orta ve yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Potansiyel besin eksikliklerini gidermek için her gün bir multivitamin ve omega-3 takviyesi almanız önerilir.

 

Hedef kilonuza ulaştığınızda, kilo kaybınızı korumak için daha sürdürülebilir, besin açısından zengin bir diyete geçmeniz önerilir.

 

Özet: 5 lokma diyetinde hiçbir yiyecek sınırlandırılmaz, ancak öğün veya atıştırma başına aldığınız lokma sayısını ciddi şekilde sınırlamanız gerekir. Multivitamin ve omega-3 takviyeleri diyetle ilgili beslenme boşluklarını kapatması teşvik edilir.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

 

Tüm düşük kalorili diyetlerde olduğu gibi, 5 lokma diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir - en azından başlangıçta.

 

Tükettiğiniz yiyecek miktarını her gün maksimum 10-12 lokma ile sınırlandırmak, doğal olarak vücudunuzun gerektirdiğinden daha az kalori tüketmenize neden olur. Araştırmalar sürekli olarak böyle bir kalori açığının, yediğiniz besinler ne olursa olsun kilo kaybına neden olacağını göstermektedir(2, 3, 4, 5).

 

Yiyecek tercihlerinize bağlı olarak, 5 lokma diyeti size günde 800 kaloriden daha az kalori sağlama olasılığı çok düşük kalorili bir diyet (VLCD) olarak sınıflandırılıyor (6).

 

Uzmanlara göre, VLCD'ler, sindirim sorunları, artmış safra taşı riski ve daha fazla düzensiz yeme olasılığı gibi kendi sağlık riskleri ile geliyorlar (6).

 

Ek olarak kanıtlar insanların başlangıçta kilo vermelerine yardımcı olmasına rağmen, bu tür bir diyetin genellikle kilo almayı sağladığını bunun da depresyon riskinizi artırabileceğini ve kilolarını yönetmeye çalışan insanlarda, başarısızlık hissine yol açabileceğini göstermektedir (6).

 

Bu nedenlerden dolayı, 5 lokma diyeti çoğu insan için kilo vermenin uygun bir yolu olarak düşünülmez ve sadece tıbbi gözetim altında takip edilmelidir.

 

Özet: 5 lokma diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu kilo kaybına çeşitli sağlık riskleri eşlik edebilir. Ayrıca, diyetten çıktıktan sonra kilo alma riskiniz çok yüksektir. Bu diyet sadece tıbbi gözetim altında izlenmelidir.

 

5 Lokma Diyetinin Diğer Faydaları

 

5 lokma diyeti, kilo kaybını arttırma kabiliyetiyle bağlantılı bazı faydalar sunabilir.

 

Taraftarları en sık olarak, diyetin ne yediğinize herhangi bir sınırlama getirmediğini ve sadece ne kadar yediğinize odaklandığını söyler. Bu nedenle diyet yapanların kilo vermek için en sevdikleri yiyecekleri bırakmaları gerekmez.

 

Ek olarak, araştırmalar vücut ağırlığınızın %5 ila 10'u kadar bile kaybetmenin eklem ağrısını ve tip 2 diyabet riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (7, 8).

 

Araştırmalar ayrıca kilo vermenin trigliserit, LDL (kötü) kolesterol ve kan basıncı seviyeleri gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir (8, 9).

 

5 lokma diyeti, fazla kilolu kalmanın ya da kilo verme ameliyatına maruz kalmanın sağlık risklerinin, yediğiniz yiyecek miktarını geçici olarak sınırlamanın yol açtığı risklerden daha ağır basar.

 

Bununla birlikte, bu yararların yalnızca gerçekten kilo kaybınızı sürdürebiliyorsanız ortaya çıktığını unutmayın. Araştırmalar bunun 5 Lokma diyet gibi bir VLCD'yi takiben nadiren durum olduğunu göstermektedir (6).

 

Özet: 5 lokma diyeti, kilo vermenize yardımcı olarak eklem ağrısını azaltabilir, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Bununla birlikte, bu yararların kilo alma riskinin yüksek olması nedeniyle göz ardı edilmesi muhtemeldir.

 

5 Lokma Diyetinin Potansiyel Dezavantajları

 

Tüm kalori kısıtlı diyetlerin hepsinde olduğu gibi, 5 lokma diyeti dezavantajları da beraberinde getiriyor.

 

Besin Eksikliğine Neden Olabilir

Her gün çok az kalori tüketerek besin gereksinimlerinizi karşılamanız neredeyse imkansızdır, diyetiniz besin açısından ne kadar zengin olursa olsun. Bu yorgunluk, baş dönmesi, kabızlık ve hatta kemik yoğunluğu kaybı gibi yan etkilere neden olabilir (6).

 

Besin yetersizliği riski, bu besin kısıtlı diyeti daha uzun süre izledikleri için önemli miktarda kilo vermesi gerekenlerde özellikle yüksektir.

 

Önerilen günlük multivitamin ve omega-3 takviyeleri, bu sorunların bazılarının şiddetini azaltabilir. Ancak bu besinleri doğrudan gıdalardan almanın yerine geçemez (10, 11).

 

Ek olarak, diyet yapanların istedikleri yiyecekleri seçmelerine izin verildiğinden, fast food, şeker ve cips gibi yüksek oranda işlenmiş yiyecekler kalori tüketimine hükmedebilir. Bu sizin genel sağlığınız için iyi değildir (12).

 

Yüksek Kilo Alma Riski ve Düzensiz Yeme Davranışları

Sürekli vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar az kalori tüketmek kas kaybına neden olabilir ve metabolizmanızı yavaşlatabilir. Buna karşılık, daha yavaş bir metabolizma kilo kaybınızı korumayı zorlaştırır ve zamanla kilo alma riskinizi arttırır (13, 14).

 

Ayrıca, bu diyetle desteklendiği gibi kalorileri ciddi şekilde sınırlandırmanın, yeme alışkanlıklarına yakalanma riskini artırabileceğini de göstermektedir. Bu nedenle, bu diyet özellikle bozuk yeme davranışları geçmişi olan veya eğilimli insanlar için uygun değildir (6).

 

Özet: 5 lokma diyeti sizin besin gereksinimlerinizi karşılamayı zorlaştırır. Ayrıca bozuk yeme riskinizi artırabilir ve uzun vadede kilo kaybınızı sürdürme yeteneğinizi engelleyerek metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilir.

 

Tüketilmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 

5 lokma diyeti, ne yiyebileceğinize dair hiçbir kısıtlama getirmez.

 

Her gün, 2 öğün ve 2 isteğe bağlı atıştırmalık için, ideal bir şekilde tüketilen alımınızı günlük 10-12 ısırıkla sınırladığınız sürece, istediğiniz her şeyi yemenize izin verilir.

 

Bununla birlikte, kılavuz ilkeler, örneğin her öğünde en az bir protein açısından zengin yiyecek ısırığı eklemenizi teşvik eder:

 

 • Et ve tavuk
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Yumurtalar
 • Mandıra
 • Tofu, tempeh ve seitan
 • Fasulye ve bezelye gibi baklagiller

 

Besin eksikliklerinin önlenmesine yardımcı olmak için 5 lokma diyeti ayrıca her gün multivitamin ve omega-3 takviyesi almanın önemini vurgulamaktadır.

 

Özet: 5 lokma diyetinde hiçbir yiyecek sınırlandırılmış değildir. Yine de, protein bakımından zengin besinler her öğüne dahil edilmelidir. Ayrıca, multivitamin ve omega-3 takviyeleri günlük olarak alınmalıdır.

 

Örnek Diyet Listesi;

 

İşte 5 lokma diyetine uyarlanmış üç günlük bir örnek menü. Atıştırmalıklar isteğe bağlıdır ancak bu örnek menüye dahildir.

 

1. Gün;

 

 • Kahvaltı: Kahve ve multivitamin


 • Atıştırmalık: Bir elmanın 1 ısırığı


 • Öğlen yemeği: 5 hamburger veya sebzeli burger lokması ve bir omega-3 takviyesi


 • Atıştırmalık: 1 snickers çikolatasından bir lokma


 • Akşam Yemeği: 3 parça makarna ve peynir, 2 parça çikolatalı kek

 

2. Gün;

 

 • Kahvaltı: Kahve ve multivitamin

 

 • Atıştırmalık: 1 mango ısırığı

 

 • Öğle yemeği: Tavuk, biber ve avokado ve omega-3 takviyesi ile doldurulmuş 5 lokma

 

 • Atıştırmalık: 1 yudum meyve ve yoğurtlu smoothie

 

 • Akşam Yemeği: En sevdiğiniz soslarla birlikte 3 parça karnabahar pizzası ve 2 parça ravent pastası

 

3. Gün;

 

 • Kahvaltı: Kahve ve multivitamin

 

 • Atıştırmalık: Bir muz ısırığı

 

 • Öğle yemeği: 5 ıspanak lokması, peynir, mantar şili ve bir omega-3 takviyesi

 

 • Atıştırmalık: Bir granola bardan 1 lokma

 

 • Akşam Yemeği: 5 lokma spagetti ve köfte

 

Gördüğünüz gibi, 5 lokma diyetini takip eden insanlar, günde 10–12 ısırık kuralına uyulduğu sürece, yüksek kalorili tatlılar da dahil olmak üzere hangi yiyecekleri istediklerini seçebilirler.

 

Özet: 5 lokma diyeti size en sevdiğiniz yemeklerin tadını çıkarma seçeneği sunar ve günlük menünüze ne kadar zengin besin maddesi alacağınıza karar vermenizi sağlar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

5 lokma diyeti, hızlı kilo kaybını teşvik etmek amacıyla ciddi kalori kısıtlamasını teşvik eden çok zayıf bir diyettir.

 

Bu muhtemelen metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo alma riski yeniden artar.

 

Ek olarak, bu diyet beslenme açısından yeterli değildir ve besin eksikliğine ve uzun süreli sağlık sonuçlarına yol açabilir .

 

Çoğu insan için uygun değildir ve denemek isteyenlerin bunu sadece tıbbi gözetim altında yapmaları gerekir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

DASH Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek tansiyon hastaları için tasarlanmış olan DASH diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, yararları, diyet listesi örneği ve haftalık beslenme detayı.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Anti Kanser Diyeti: Kanserle Savaşan Besinler

Tahminlere göre nüfusumuzun yarısı yaşamı boyunca en az bir kanser türüne yakalanacak. Neyse ki kanser karşıtı bir diyet uygulamak, çoğu kanseri önleyecek, hatta tersine çevirecektir.

Devamı →

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sıvı diyeti son yıllarda özellikle smoothie yaygınlaşınca daha popüler olmaya başladı. Bugün sıvı diyeti nasıl yapılır, kilo vermeye etkileri nelerdir sizin için inceledik.

Devamı →

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Hangi Yiyecekleri Yiyebilirsiniz?

Sıfır karbonhidrat diyeti nedir, nasıl uygulanabilir, kilo vermeye yardımcı olur mu, yararları, örnek menü ve bilmeniz gereken her şey burada.

Devamı →

Asker Diyeti Bir Haftada 5 Kilo Verin

3 günlük diyet olarak adlandırılan asker diyeti bedir, nasıl uygulanır, kilo vermenize yardımcı olur mu? Tüm bu sorular ışığında diyeti sizin için inceledik.

Devamı →

Paleo Diyeti Nedir Örnek Diyet Listesi

Paleo diyetine ilişkin ayrıntılı bir başlangıç ​​kılavuzu. Paleo diyeti nedir, nasıl çalışır, ne yenir, hangi yiyeceklerden kaçınılmalı ve bir örnek paleo diyet listesi bu yazımızda...

Devamı →

Salatalık Diyeti

Salatalık diyeti, hızlı kilo vermek için lanse edilen kısa süreli bir diyettir. Bu makale salatalık diyetinin yararlarını ve olumsuz yönlerini ve kilo verme için iyi bir diyet olup olmadığını incelemektedir.

Devamı →

Düşük Karbonhidrat Diyeti Yapmanın En Popüler 8 Yolu

Düşük karbonhidratlı diyetler son yıllarda popüler hale gelmiş ve birçok farklı yöntemi mevcuttur. Düşük karbonhidrat diyeti yapmanın en popüler 8 yolunu sizin için inceledik.

Devamı →

Lahana Çorbası Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Lahana çorbası diyeti kısa süreli kilo verme diyetidir. Adından da anlaşılacağı gibi, büyük miktarda lahana çorbası yemeyi önerir. Lahana çorbası diyeti hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı